UA / RU
Підтримати ZN.ua

Парафування УА на саміті не виключене, але малоймовірне

До якого рішення прийде Брюссель щодо України, стане більш зрозуміло після засідання Ради міністрів закордонних справ Євросоюзу, запланованого на 1 грудня. На сьогодні ж ситуація виглядає наступним чином. Саміт, швидше за все, відбудеться. Але угоду про асоціацію парафовано на ньому не буде.

Офіційно ж Брюссель підтвердив цього тижня в коментарі Єврокомісії, що саміт «стоїть на порядку денному на 19 грудня». Неофіційно європейські дипломати пояснюють: щорічні саміти Україна-ЄС почали проводити ще при Кучмі згідно з Угодою про партнерство та співробітництво, нам необхідно підтримувати політичний діалог з Києвом у будь-якій ситуації і, зрештою, ми проводимо саміти з керівництвом і недемократичних режимів, наприклад, того ж Китаю. (До слова, на 15 грудня намічено саміт Росія-ЄС, і навряд чи, проводячи зустріч із керівництвом країни, ім’я майбутнього президента якої відоме задовго до виборів, Брюссель зважиться скасувати саміт з Україною через «недемократичні тенденції».) Тому, швидше за все, 19 грудня ми побачимо в Києві президента Єврокомісії Баррозу і голови Європейської ради ван Ромпея.

З парафуванням Угоди про асоціацію (УА) справи йдуть менш оптимістично. Хоча профільний комітет Європарламенту і затвердив позавчора проект рекомендацій ЄП для Ради ЄС і Єврокомісії, в якому закликає якомога швидше завершити всі процедури, пов’язані з цією угодою, і парафувати документ до кінця року, на саміті, за інформацією DT.UA, це навряд чи станеться. Джерела і з українського, і з європейської сторони неофіційно говорять приблизно одне й те саме: парафування на саміті не виключене, але малоймовірне. Більш ймовірно, що документ буде парафований не на саміті, а в більш скромній обстановці, щоб уникнути помпи та участі перших осіб.

Ще одна причина, що змушує європейську сторону думати про відстрочку парафування, - це зникнення чи не останнього важеля з і без того ефемерного арсеналу інструментів впливу на українську владу. Річ у тім, що після парафування угоди необхідно мінімум півроку для підготовки документа до підписання (перекладу всіма мовами країн ЄС, внутрішньодержавних процедур тощо). Якби Янукович & Ко демонстрували хоч якийсь рух назустріч побажанням ЄС у демократичній сфері, можна було б спокійно займатися технічною роботою. «Але ж за ці півроку вони повністю знищать опозицію, зовсім задушать свободу слова й остаточно скотяться до авторитаризму», - стурбовано говорять наші європейські співрозмовники. Тому парафування УА Євросоюз може залишити як «морквину», отримати яку Україна зможе тільки якщо продемонструє «істотний прогрес» у сфері демократії.

Детальніше читайте у свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» в статті Тетяни Силіної «Туман розсіється, вагончик рушить?».