UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ордер на арешт Путіна загрожує підірвати його стосунки із найважливішим партнером — Newsweek 

Навряд чи Сі переймається своєю репутацією у власній країні.

Новина про ордер на арешт російського президента Володимира Путіна може не призвести до негайного судового переслідування за військові злочини, але це може підірвати відносини з одним із його найважливіших партнерів, які він методично розвивав протягом останнього року, пише Newsweek.

У п’ятницю Міжнародний кримінальний суд (МКС) висунув Путіну перше офіційне міжнародне звинувачення після вторгнення Москви в Україну в лютому 2022 року. Суд, який Росія не визнає, переслідує обвинувачених у військових злочинах і звинуватив лідера Кремля в незаконному викраденні та депортації українських дітей та підлітків.

Переслідувати військові злочини доволі складно, особливо у випадку Росії, оскільки країна не ратифікувала Римський статут про заснування МКС у 1998 році. Крім того, Росія не видає своїх громадян. Якщо Путін не поїде до жодної з країн, які ратифікували статут, органам суду буде практично неможливо виконати ордер.

Окрім складної логістики, що стоїть за ордером, рішення оголосити про арешт Путіна було прийняте за кілька днів до важливої зустрічі між лідером Росії та президентом Китаю Сі Цзіньпіном.

У четвер міністерство закордонних справ Китаю оголосило, що Сі з понеділка по середу на запрошення Путіна здійснить державний візит до Москви. Це стане першою поїздкою Сі Цзіньпіна до Росії з початку війни в Україні та сприймається як чітке свідчення того, наскільки дві країни зблизилися за останній рік.

«Все залежатиме від майбутньої зустрічі між президентом Сі та президентом Путіним. Китаю, постійному члену Ради Безпеки ООН, доведеться подумати про свій авторитет і роль у світі, особливо якщо він також розглядає можливість надання летальної допомоги Росії», — прокоментував Newsweek командувач армією США у відставці в Європі генерал Бен Ходжес.

Візит наступного тижня стане останньою ознакою того, наскільки Пекін у своїх амбіціях прагне стати великим глобальним гравцем. Незважаючи на те, що Китай намагався показати себе нейтральним у війні з Україною, США сприймають його як країну, яка зайняла бік Росії. Китай засудив санкції Заходу проти Росії, розкритикував відповідь НАТО на вторгнення та заявив, що його партнерство з Кремлем «перебуває на безпрецедентному рівні».

США, чиї відносини як з Пекіном, так і з Москвою погіршуються, застерегли Китай щодо пропозиції про припинення вогню під час візиту Сі. Західні союзники закликали Сі поговорити також із президентом України Володимиром Зеленським. Вони також мають сумніви щодо мотивів Пекіна у зміцненні відносин з Путіним.

Читайте також: Сі Цзіньпін планує поговорити із Зеленським після зустрічі з Путіним – WSJ

Елеонора Тафуро, старший науковий співробітник Центру Росії, Кавказу та Центральної Азії Італійського інституту міжнародних політичних досліджень, розповіла Newsweek, що навіть якщо час видачі ордера на арешт і зустріч із Сі є лише випадковим збігом, зіткнення двох подій може насправді змусити Сі нервувати, оскільки він стикається зі зростаючим тиском Заходу, який вимагає від Пекіна припинити підтримку російського режиму.

Джордан Ганс-Морс, директор факультету Програми вивчення Росії, Євразії та Східної Європи Північно-Західного університету, сказав Newsweek вважає, що навряд чи це змінить плани президента Сі щодо його майбутнього візиту до Росії.

За словами Ганса-Морса, більше уваги було би прикуто до того, як візит до Москви може зашкодити репутації таких європейських лідерів, як президент Франції Емманюель Макрон або канцлер Німеччини Олаф Шольц. 

Але оскільки китайські ЗМІ дуже жорстко контролюються державою, у Сі немає причин хвилюватися з приводу появи такого наративу вдома.

Читайте також: Китайські компанії продавали Росії гвинтівки, бронежилети й комплектуючі дронів – Politico

Навіть на геополітичному рівні, вважає Ганс-Морс, Сі, швидше за все, відчуває себе в достатній безпеці, тож не особливо хвилюється, що його уникають США чи Європа. Однак ці уявлення можуть змінитися, якщо наступного тижня Китай продемонструє більш відверту участь у плані мирного врегулювання війни в Україні.