UA / RU
Підтримати ZN.ua

Оприлюднено текст термінового законопроекту про національну безпеку

Поданий у терміновому порядку президентом законопроект містить п'ять розділів.

З'явився повний текст та пояснювальна записка до законопроекту Президента України Петра Порошенка про національну безпеку, ці документи опубліковані на сайті Верховної Ради України.

Основна мета змін, запропонованих президентом для внесення у вже діючий закон, - "підтягнути" рівень законодавчої бази країн-членів НАТО і ЄС. Зокрема, пропонується створити діючі системи звітності правоохоронних і силових органів перед місцевими громадами.

Згідно з пояснювальною запискою, метою проекту закону є визначення механізмів управління у сфері національної безпеки і оборони, нормування структури і складу сектору безпеки і оборони, системи управління, координації і взаємодії його органів, запровадження комплексного підходу до планування у сфері національної безпеки і оборони для забезпечення стабільного та ефективного демократичного цивільного контролю над органами і формуваннями сектору безпеки і оборони.

Перший розділ закону пояснює термінологію у чотирьох наступних розділах.

Другий розділ закріплює правові основи та принципи державної політики у сфері національної безпеки і оборони, фундаментальні національні інтереси України, серед яких забезпечення державного суверенітету і територіальної цілісності, інтеграція України в європейський політичний, економічний, правовий простір, членство у Європейському Союзі та в Організації Північно-Атлантичного договору.

Третій розділ визначає принципи і механізми демократичного цивільного контролю, повноваження щодо здійснення такого контролю законодавчої, виконавчої та судової влади, органів місцевого самоврядування і громадянського суспільства.

Четвертий розділ визначає склад сектору безпеки і оборони та правовий статус основних органів, що входять до його складу, а також управління та координацію у сфері національної безпеки.

П'ятий розділ регулює планування у сфері національної безпеки і оборони, визначає основні документи довгострокового планування, зокрема, Стратегію національної безпеки, Стратегії воєнної безпеки, Стратегію громадської безпеки та цивільного захисту, Стратегію розвитку оборонно-промислового комплексу, Стратегію кібербезпеки, Національну розвідувальну програму, та порядок їх формування і реалізації в документах середньострокового і короткострокового планування.

Сам законопроект №8068 "Про національну безпеку України" надійшов на розгляд у Верховну Раду також у середу, 28 лютого, і був рекомендований спікером Верховної Ради України Андрієм Парубієм до негайного розгляду відповідним профільним комітетом.

Раніше президент Порошенко своїм указом ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони "Про проект закону України "Про національну безпеку України" від 17 січня.

Як повідомлялося, 17 січня РНБО схвалив проект закону "Про національну безпеку", який передбачає законодавче закріплення планів України на членство в НАТО та Євросоюзі.

У розробці законопроекту брали участь експерти з НАТО, США та ЄС.

На початку лютого глава Пентагону Джеймс Меттіс закликав Україну якомога швидше прийняти закон про національної безпеки країни.