Оприлюднені 7 червня проекти постанов, що стосуються ротації складу ЦВК, відповідають "букві закону" про цей орган, але починати нову епоху виборчої історії не слід без політичного балансу у "сакралізованому", органі управління.
Такою думкою поділилася у своїй статті для DT.UA координатор Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська.
"Згідно з Керівними принципами щодо виборів Венеціанської комісії, до складу ЦВК мають входити, зокрема, представники парламентських політичних партій або таких, що набрали більше певного відсотка голосів. Політичні партії мають бути рівною мірою представлені у виборчих комісіях або мати змогу спостерігати за роботою відповідного безстороннього органу", - зазначає Айвазовська.
Тим часом рівність може тлумачитись як абсолютна (рівне представництво партій) або пропорційна (врахування впливу партії в парламенті чи електоральної ваги), зазначає автор.
Айвазовська нагадує, що 7 червня на сайті ВРУ були оприлюднені проекти двох постанов, що стосуються ротації складу ЦВК. До подання президент включив вісім пропозицій від трьох фракцій і однієї групи Верховної Ради і три нові кандидатури. Були враховані інтереси БПП, "Народного фронту", Об'єднання "Самопоміч" та депутатської групи "Партія "Відродження".
"У проекті постанови про призначення зазначено 11 прізвищ: Алла Басалаєва (депутатська група "Партія "Відродження"), Михайло Вербенський ("Блок Петра Порошенка "Солідарність"), Роман Греба (ймовірно "Народний фронт", хоча керівник фракції спростовує цю інформацію), Ольга Желтова ("Блок Петра Порошенка "Солідарність"), Олег Конопольський (ймовірно, "Народний фронт", хоча керівник фракції спростовує цю інформацію), Світлана Кустова ("Блок Петра Порошенка "Солідарність"), Ольга Лотюк ("Блок Петра Порошенка "Солідарність"), Віталій Плукар ("Блок Петра Порошенка "Солідарність"), Євген Радченко (Об'єднання "Самопоміч"), Надія Синиця (ймовірно, "Народний фронт", хоча керівник фракції спростовує цю інформацію), Леонтій Шипілов ("Народний фронт")", - йдеться в статті.
"Загадка з кандидатами від "Народного фронту" в тому, що фракція приймала рішення про 3 кандидатури, тоді як з офіційного подання враховано лише одну. Втім, не слід забувати, що є й позапарламентські партійні лідери, які входять до стратегічної вісімки, і вони могли бути самостійними суб'єктами висування. Зв'язок окремих фігурантів (наприклад, Конопольского та Греби) чіткіше проглядається з колишнім прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, ніж із фракцією. Звісно, це лише припущення, але воно важливе для розуміння загальної ситуації. Проблемою виявилося те, що навколопарламентські політичні гравці подекуди більш впливові на процеси, які, відповідно до закону, є правом політичних груп у вищій законодавчій гілці влади", - зазначає Айвазовська.
Нагадаємо, у 12 з 15 членів ЦВК семирічний термін повноважень закінчився 1 червня 2014 року, але вони продовжують виконувати свої обов'язки
Нагадаємо, у 12 з 15 членів ЦВК семирічний термін повноважень закінчився 1 червня 2014 року, але вони продовжують виконувати свої обов'язки на підставі змін до закону України "Про Центральну виборчу комісію", які були внесені в березні 2014 року з метою забезпечення безперервності виборчого процесу під час президентської виборчої кампанії.
7 червня президент України Петро Порошенко вніс на розгляд Верховної Ради кандидатури членів Центральної виборчої комісії.
Детальніше про нових кандидатів у члени Центрвиборчкому читайте у статті координатора ОПОРИ Ольги Айвазовської "ЦВК: історія перезавантаження" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".