UA / RU
Підтримати ZN.ua

Очолювати адміністрації повинні носії інституціональної пам'яті без прив'язки до жодної політсили – Безгін

Наприкінці жовтня група з 24 депутатів зареєструвала проєкт закону №4298 про внесення змін до закону «Про місцеві державні адміністрації».

В останній день жовтня група з 24 депутатів зареєструвала в парламенті законопроєкт №4298 про внесення змін до закону «Про місцеві державні адміністрації», який змінює підхід до позиціонування керівників регіонів.

В авторському колективі - представники профільного парламентського комітету, включно з депутатами фракцій «Слуги народу», «Голосу», груп «За майбутнє» та «Довіра», а також експертів децентралізації та представників третього сектора, пише редакторка відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова.

«Поки що, за чинною редакцією закону, голова ОДА - політична фігура. Але ми будемо йти до того, щоб з 1 січня 2022 року це були держслужбовці», - уточнює ZN.UA свою позицію глава підкомітету ВР Віталій Безгін.

За його словами, ця позиція проста і вона перемогла на комітеті. Свого часу політичними фігурами губернаторів зробив п'ятий президент України Петро Порошенко. Була надія, що це дозволить отримати добрі результати на президентських виборах. Але вона не виправдалася. Що підтверджують і результати місцевих виборів 25 жовтня 2020 року.

«У нас троє голів ОДА балотувалися в мери міст. І набрали не більше 10%. Це суто психологічний фактор. Якщо людина програє чинному меру з розривом у п'ять разів, чи має вона після цього необхідний авторитет, щоб керувати регіоном? Сумніваюся. Ба більше, якщо за політичною фігурою стоїть політична поразка, це підриває державні інституції», - додає він.

На думку Безгіна, головами адміністрацій повинні бути носії інституціональної пам'яті, які не прив'язані до жодної з політичних сил. Інакше це все політика і чергове протистояння з місцевим самоврядуванням.

«Буде виклик, пов'язаний з призначенням нових голів, і якщо раніше була необхідність ставити системних менеджерів, то зараз, на мою думку, це повинні бути стартапери. Це повинні бути жорсткі люди, які зможуть пройти період реорганізації. Але не топи і переконані бюрократи (вони вже люди системи), а нові люди, здатні рубати там, де боляче, і пропонувати свої рішення. Тут виконавча влада та ОПУ повинні добре подумати і спрацювати. Наше завдання - домогтися правильного державного статусу для голів РДА та ОДА», - продовжує він.

Нагадаємо: паралельно з процесом формування громадами органів влади, перерозподілу майна та прийняття бюджету, згідно з новим адміністративно-територіальним устроєм і повноваженнями (механізм запустить закон 3651-д, прийнятий тільки в першому читанні), йде підготовка до процесу призначення голів місцевих адміністрацій. Районних і обласних.

«Мінрегіон в своїх пропозиціях до законопроєкту пішов на поводу у Банкової, наполягаючи на політичній позиції очільників РДА та ОДА. Знову-таки профільний комітет - на держслужбі», - додає авторка.

Читайте також: Зеленський призначив очільників трьох ОДА

Президенту Володимиру Зеленському час визначитися, чи продовжує він зміцнюватися в рамках коридорів Банкової (тоді - випадкові люди на ключових напрямках, боротьба за ресурси і контроль над призначенням «своїх» голів адміністрацій та інше), або будує реальні державні зміцнення, просуваючись вглиб країни (тоді ставка на компетенції і реальне продовження децентралізації). Що вибере президент? Читайте в статті Інни Ведернікової «Фактор випадковості» для читачів ZN.UA.