Єнс Столтенберг поки що не може піти — він може знадобитися ЄС, доки той не змінить власних лідерів у Брюсселі.
Таким, як повідомляє POLITICO, є настрій союзників по НАТО напередодні закінчення повноважень керівника військового альянсу на тлі відсутності консенсусу щодо його наступника.
Майже десятирічний термін повноважень лідера НАТО, який неодноразово подовжувався, закінчується цієї осені. Але за словами дипломатів, союзники по НАТО розглядають можливість продовжити його термін до саміту альянсу у Вашингтоні наступного року.
Цей крок, звичайно, дав би лідерам більше часу, щоб знайти наступника. Але наступний рік є також роком виборів до ЄС, відтак обрання нового голови Альянсу може стати частиною політичної боротьби за те, хто керуватиме основними інституціями ЄС протягом наступних п’яти років.
Як і найвища посада в НАТО, позиції ЄС вимагають геополітичного балансування. І наявність чотирьох посад замість однієї може допомогти полегшити ці переговори, дозволяючи країнам підтримати кандидата в НАТО, наприклад, в обмін на обрання бажаного кандидата на чолі Європейської комісії.
Втім, це рішення подобається не всім. Відповідаючи на запитання, чи погодяться європейські союзники на те, щоб перегони за НАТО стали частиною конкурсу на найвищі посади в ЄС, високопоставлений дипломат із Центральної Європи сказав: «Я впевнений, що для декого із нас — точно ні. Але для інших — так».
Дискусії щодо ЄС розгорнуться після виборів до Європейського парламенту наступного червня. Потім результати вплинуть на те, хто керуватиме виконавчою владою ЄС, Європейською комісією та Європейською радою, яка збирає 27 лідерів блоку, а також парламент.
Результат також може вплинути на те, хто очолить НАТО, якщо всі посади об’єднають в одну політичну дискусію.
Деякі союзники не проти ухвалити ці рішення в той самий проміжок часу, однак інші застерігають від змішування двох інституцій.
«Нам потрібен найбільш підходящий кандидат, який зможе об’єднати трансатлантичне співтовариство, але не встановлювати штучних бар’єрів», – заявив у п’ятницю високопоставлений дипломат зі Східної Європи. Він підкреслив, що не проти кандидата від ЄС, однак не бачить сенсу у тому, щоб пов’язувати кандидатури.
Високопоставлений західноєвропейський дипломат також визнав, що знає про занепокоєння щодо того, що продовження терміну повноважень Столтенберга може посилити складність ситуації та зробити НАТО схожим на «втішний приз».
Столтенберг, зі свого боку, неодноразово наполягав, що не хоче залишатися, аж до того, що постійно повторювані запитання про його майбутнє під час кожного виступу в пресі та ретельно відрепетирувані шаблонні відповіді набули комічного характеру.
Останніми тижнями союзникам було важко досягти консенсусу щодо будь-якого з головних кандидатів на його заміну, включаючи прем’єр-міністра Данії Метте Фредеріксен і міністра оборони Великобританії Бена Воллеса.
Нерішучість пояснюється дуже довгим списком переваг союзників: багато столиць хочуть колишнього главу уряду — когось із авторитетом і досвідом, щоб керувати жорсткою трансатлантичною політикою, особливо якщо в США буде обрано більш ізоляціоністського президента.
Низка столиць також віддають перевагу жінці-кандидату. Деякі уряди ЄС наполягають на тому, що після майже десятиліття роботи генерального секретаря, який не є членом ЄС, наступний голова має бути з блоку. І для декого важливо, щоб наступний керівник був із країни, яка серйозно ставиться до витрат на оборону.
До того ж, оскільки на континенті вирує війна, робота стала далеко не делікатною — наступний генеральний секретар має бути кимось прийнятним для яструбів, але якого великі столиці водночас вважають досить холоднокровним.
Під ці критерії підпадають дуже мало керівників. Кілька кандидатів, які могли б отримати широку підтримку, наприклад прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, заявили, що не зацікавлені у цій посаді.
Як результат, ідея продовження повноважень Столтенберга дедалі частіше лунає в публічних коментарях чиновників.
«Якщо ми не домовимося про кандидата, НАТО, звісно, не залишиться без генерального секретаря. Тому я, звичайно, за продовження», — заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус журналістам у четвер під час зустрічі міністрів оборони НАТО в Брюсселі.
А Фредеріксен з Данії, яку раніше називали головною кандидаткою, цього тижня заявила, що підтримає Столтенберга, якщо він захоче залишитися.