UA / RU
Підтримати ZN.ua

Новий закон дозволить президенту зміщувати голів місцевих рад і призначати власного повіреного

Самі ж облради пропонують переобирати щорічно.

У разі прийняття запропонованого президентом Зеленським закону про зміни до Конституції України щодо децентралізації, глава держави отримає право зупиняти повноваження місцевих рад та їх голів і призначати тимчасового державного уповноваженого на залишилася без управління території, пише в своїй статті для DT.UA Інна Ведернікова.

"Президент з ліквідацією опції голів місцевих державних адміністрацій, яких він призначав і знімав одноосібно, не отримав рівноцінного права щодо префектів. Префекта президент паритетно ділить з прем'єром. Однак у президента з'явилася опція в разі прийняття радою громади, округи чи області акта, що загрожує територіальній цілісності або національній безпеці, звертатися в Конституційний суд і при необхідності зупиняти повноваження голови ради і самих рад. З подачі префекта, звичайно", - пише авторка.

Також прописане в законопроекті визначення "здійснює інші повноваження, визначені законами", автоматично наділяє владою президента. В протилежному випадку в кожному прийнятому пункті закону потрібно уточнювати ім'я кінцевого "бенефіціара" - президент чи прем'єр.

Також позиції місцевого самоврядування послабить пункт, згідно з яким термін повноважень голови окружної та обласної рад становить один рік.

"Таким чином, значно послаблюються позиції господарів області, яким кожен рік доведеться заново домовлятися з новим головою облради. І на зміну феодальним відносинам, за задумом авторів внесення змін до Конституції, мабуть, повинен прийти компроміс між різними шарами суспільства в регіонах", - відзначає аналітик.

Більше про особливості запропонованого президентом Зеленським закону читайте у статті Інни Ведерниковой "ЗЕконституция: що "зашито" в децентралізацію?".

13 грудня президент України Володимир Зеленський вніс у Верховну Раду законопроект про внесення змін до Конституції в частині децентралізації. Документ зареєстрований як невідкладний.