UA / RU
Підтримати ZN.ua

Новий президент Тайваню: п'ять речей, які вам потрібно знати про Вільяма Лая

Слід підготуватися до тривалого періоду невизначеності щодо наступного кроку Пекіна.

Забудьте на секунду про Сі Цзіньпіна чи Джо Байдена. Зустрічайте наступного президента Тайваню Вільяма Лая (Лай Чін Те), на якого тепер покладена частина американсько-китайських відносин — і глобальної безпеки на найближчі кілька років.

64-річний віце-президент Тайваню привів Демократичну прогресивну партію (DPP) до історичного третього терміну при владі вперше відтоді, як Тайвань став демократією у 1996 році.

Наразі у Тайбеї як ніколи спокійно, пише POLITICO. Однак для Лая відчуття перемоги незабаром буде затьмарене наближенням тривалого періоду невизначеності щодо наступного кроку Пекіна. Комуністичний сусід Тайваню висловив несхвалення Лаєм, якого він вважає символом руху за незалежність Тайваню.

Тепер усі погляди зосереджені на тому, як китайський лідер — який менш ніж два тижні тому попередив Тайвань про те, що той стикнеться з «історичною неминучістю» поглинання його комуністичною нацією — відповість на інший неминучий висновок: тайванська громадськість вкотре висловилась проти Пекіна.

1. Пекін його не любить — зовсім

Китай неодноразово критикував Лая, припускаючи, що саме він принесе війну на острів.

Нещодавно Пекін намагався переконати тайваньських виборців не обирати свого головного ворога президентом.

«Відносини між протокою за останні вісім років погіршилися від мирного розвитку до напруженої конфронтації», — сказав речник Управління Китаю у справах Тайваню Чень Біньхуа, додавши, що Лай намагатиметься йти «шляхом зла» до «військової напруженості і війни».

Хоча Пекін ніколи не був прихильником DPP, яка вважає, що Китай принципово суперечить інтересам Тайваню, особиста відраза Пекіна до Лая є приголомшливою.

Частково це пов’язано із зауваженням 2017 року, в якому Лай назвав себе «борцем за незалежність Тайваню», що неодноразово цитувалося Пекіном як доказ його сепаратистських переконань.

Не називаючи імен, президент Китаю Сі різко розкритикував тих, хто пропагує незалежність Тайваню у своїй промові у 2021 році.

«Відокремлення, спрямоване на незалежність Тайваню, є найбільшою перешкодою для національного возз'єднання та серйозною небезпекою для національного відродження. Ті, хто забуває свою спадщину, зраджує батьківщину і прагне розколоти країну, будуть зневажені народом і засуджені судом історії», — сказав Сі.

Читайте також: Місця для компромісу щодо Тайваню немає — посол Китаю в США

2. Усі погляди спрямовані на наступні чотири місяці

Очікується, що упродовж наступних чотирьох місяців, до офіційної інавгурації Лая 20 травня, нестабільність зростатиме.

Ніхто не знає, наскільки все може бути погано, однак тайванські чиновники та іноземні дипломати кажуть, що не очікують, що ситуація буде напруженою настільки, як після візиту тодішнього спікера Палати представників США Ненсі Пелосі на острів у 2022 році.

За даними міністерства оборони Тайваню, за кілька днів до виборів Китай відправив кілька шпигунських повітряних куль для спостереження за островом. На торговельному фронті Китай також посилив тиск, оголосивши про можливий крок щодо повторного запровадження мит на деякі тайванські товари. Влада Тайваню також оприлюднила випадки дезінформації та маніпуляцій на виборах.

Ці події разом складають те, що Тайбей називає гібридною війною, яка зараз ризикує перейти у подальшу ескалацію, враховуючи невдоволення Пекіна новим президентом.

Читайте також: США не підтримують незалежність Тайваню — Байден

3. Лай повинен приборкати свій інстинкт незалежності

У певному сенсі він уже це зробив.

Виступаючи на міжнародній прес-конференції минулого тижня, Лай сказав, що у разі обрання на пост президента не планує проголошувати незалежність.

Інсайдери DPP кажуть, що вони очікують дотримання Лаєм підходу колишньої президентки Цай Ін Вень, і що він не робитиме кроків, які можна  буде витлумачити як односторонню зміну статус-кво.

Вони також вказують на той факт, що Лай обрав віце-президентом близького до Цай Біхіма Сяо, колишнього фактичного посла у Вашингтоні. Сяо налагодив тісні зв’язки з адміністрацією Байдена і відіграватиме ключову роль в якості містка між Лаєм і США

4. Тайвань дотримуватиметься міжнародного підходу

Очікується, що США, Японія та Європа матимуть пріоритет у дипломатичній діяльності Лая , тоді як відносини з Китаєм залишаться негативними.

Під час передвиборчих мітингів по всьому острову кандидат від DPP неодноразово наголошував на зусиллях уряду Цай щодо диверсифікації торговельної залежності від Китаю шляхом зміщення фокусу на трьох союзників-однодумців.

Південно-Східна Азія є ще одним напрямком для цих змінених торгових потоків.

За даними влади Тайваню, експорт з країни до Китаю та Гонконгу торік впав на 18,1% порівняно з 2022 роком, що є найбільшим падінням відтоді, як вона почала реєструвати цю статистику в 1982 році.

Разом із тим, експорт Тайваню до США та Європи зріс на 1,6% та 2,9% відповідно, а обсяги торгівлі досягли найвищих за весь час показників.

Проте критики зазначають, що Китай продовжує залишатися найбільшим торговим партнером Тайваню, оскільки багато тайванських бізнесменів живуть і працюють на материку.

Читайте також: Ключовий кандидат у президенти Тайваню закликав Європу до тісніших зв'язків з островом

5. Лай може зіткнутися з нелояльним парламентом

Поки триває підрахунок голосів, існує висока ймовірність того, що Лай матиме справу з розділеним парламентом — Законодавчим Юанем.

Перед виборами партія «Гоміньдан»  пообіцяла сформувати більшість з Народною партією Тайваню в Юані, таким чином перетворивши адміністрацію Лая на уряд меншості.

Хоча це може створити додаткові труднощі для Лая в розгортанні політики, яка є провокаційною для Пекіна, парламент в опозиції також може стати проблемою, коли мова йде про вкрай необхідні витрати Тайваню на оборону.

«Розділений парламент — це дуже погана новина для оборони. «Гоміньдан» довела, що здатна блокувати витрати на оборону і  намагатиметься забезпечити те, що вони називають «наглядом», і це значно ускладнить ситуацію», — вважає Сяру Ширлі Лінь, голова Центру азійсько-тихоокеанської стійкості та інновацій, аналітичного центру в Тайбеї.

Вона додає, що хоча всі три партії за кілька днів до виборів заявили про прагнення посилити оборону, не факт, що це буде реалізоване у законодавчому органі, та припускає, що попереду багато політичних торгів.