UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нова президентка Північної Македонії під час інавгурації спровокувала дипломатичний скандал

Попри угоду 2018 року не називати країну «Македонією», вона таки зробила це під час інавгурації.

Новообрана права президентка Північної Македонії спровокувала  дипломатичну суперечку з сусідньою Грецією навіть не склавши присяги, пише Politico.

Під час церемонії складання присяги в парламенті країни Гордана Сіляновська-Давкова, яка є першою жінкою-президентом країни, назвала її  «Македонією», а не, як записано у конституції, «Північною Македонією».

Посол Греції в Скоп'є Софія Філіппіду негайно залишила церемонію інавгурації на знак протесту.

У заяві МЗС Греції зазначено, що слова нової президентки порушили умови міжнародної Преспанської угоди 2018 року між Афінами та Скоп’є та поставили під загрозу як двосторонні відносини, так і перспективи Північної Македонії приєднатися до Європейського Союзу.

Відповідно до історичної Преспанської угоди назву країни та конституцію було змінено, що дозволило Північній Македонії приєднатися до НАТО у 2020 році та розпочати процес вступу до ЄС.

Читайте також: Північна Македонія таємно провела підготовку українських солдатів

«Для того, щоб Північна Македонія продовжувала свій успішний шлях до вступу до ЄС, надзвичайно важливо, щоб країна продовжувала йти шляхом реформ і повної поваги до зобов’язуючих угод, включаючи Преспанську угоду», – відреагувала у Х президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Греція десятиліттями блокувала вступ Північної Македонії до ЄС і НАТО, стверджуючи, що, називаючи себе «Македонією», її балканський сусід привласнює собі грецьку назву, а також історію давньогрецького королівства Македонія.

Протягом останніх двох років заявку Північної Македонії на вступ до ЄС блокувала також Болгарія, вимагаючи внесення змін до її конституції, щоб визнати болгарську меншину в країні.

Преспанська угода була підписана тодішнім урядом на чолі з соціалістичною партією SDSM. Натомість націоналістична VMRO, до якої належить Силяновська-Давкова, завжди виступала проти угоди. Під час своєї кампанії на парламентських виборах минулого тижня лідер VMRO Христіян Міцкоскі звинуватив SDSM у тому, що вони пішли на принизливі компроміси для врегулювання суперечок із національними сусідами, і продовжував називати країну «Македонією», незважаючи на Преспанську угоду.