UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нормандська "трійка" роз'яснить Росії конституційну реформу України 20 серпня - МЗС

Три сторони "нормандського формату" тлумачитимуть четвертій логіку змін до Конституції України.

У четвер, 20 серпня, в Берліні відбудуться неформальні консультації експертів країн "Нормандської четвірки" за участю представників Венеціанської комісії для роз'яснення Росії юридичних аспектів конституційних змін в Україні.

"Враховуючи існування у наших партнерів в "Нормандському форматі" (Німеччини та Франції) розуміння про відповідність запропонованих Україною змін до Конституції положенням Мінським домовленостям, метою цієї зустрічі є розтлумачити російській стороні юридичні аспекти конституційних змін", - повідомляє "Інтерфакс-Україна" з посиланням на прес-службу МЗС України.

Разом з тим, у відомстві підкреслили, що зміст змін до Конституції України не є предметом обговорення, оскільки це є суверенним правом України. Як повідомлялося, саме на обговоренні конституційної реформи та виконання Україною Мінських угод наполягав глава МЗС Росії Сергій Лавров.

"Адже носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через представницькі органи, а рішення про будь-які зміни до Конституції приймає Верховна Рада", - зазначили в МЗС України.

"Згідно з Конституцією, право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Тим більше - іноземною державою", - підкреслили в українському зовнішньополітичному відомстві.

Також у МЗС додали, що на зустрічі сторони "в суто юридичній площині" подискутують про конституційність змін, попередньо схвалених парламентом, і їх відповідність логіці Мінських домовленостей, тобто шляху до миру.

"Але в Україні ніхто не буде підлаштовувати Конституцію до помилкового російського тлумачення цих домовленостей", - запевняють у міністерстві.

Україну на неформальних юридичних консультаціях у "Нормандському форматі" за участю експертів Венеціанської комісії 20 серпня представлятимуть Роман Безсмертний і Сергій Головатий.

"Нормандська четвірка" (представники Німеччини, Франції, України та Росії) збирається в різних форматах протягом року. Однією з головних домовленостей четвірки стало відведення важкого обладнання від лінії зіткнення, однак навіть воно не було виконано досі.

Раніше Конституційний суд схвалив надання окремим регіонам Донбас т. н. "особливого статусу". Вище керівництво країни наполегливо спростовує наявність "особливого статусу" для окупованих регіонів Донбасу.

Сергій Рахманін у статті для ZN.UA, аналізуючи питання, що означають спрямовані Радою в КС зміни до Конституції, прогнозує, що Київ может бути змушений прийняти постійне законодавство про "особливий статус" Донбасу згідно з Мінськими домовленостями і зазначає, що 11-й пункт Мінських угод передбачає "прийняття постійного законодавства про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей відповідно до заходів, зазначених у примітках (прим.1) до кінця 2015 року".

У той же час, представники бойовиків "ДНР" і "ЛНР" вже висловили незадоволення проектом закону навіть при тому, що "особливі права" підконтрольних їм регіонів Донбасу будуть прописані в перехідних положеннях Конституції.

Саме на цьому законопроекті наполягала і представник США Вікторія Нуланд, яка особисто переконувала депутатів голосувати за нього для демонстрації прихильність Мінськими угодами.

Раніше в МЗС РФ дорікали Україні в тому, что саме з її боку Мінські домовленності не виконуються, а зміни до Конституції - "імітуються".