UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нідерланди звинувачують у вбивстві пасажирів рейсу МН17 чотирьох терористів "ДНР" на чолі з Гіркіним

Винесення вироку очікується 22 грудня.

 

 

 

 

Суд у Нідерландах на засіданні у справі про збитий у 2014 році літак рейсу МН17 дійшов висновку, що троє громадян РФ і один України, які воювали на боці терористичної організації так званої "ДНР", винні у смерті 298 людей, які перебували на борту лайнера. Прокуратура звинуватила співробітників ГРУ РФ Ігоря Гіркіна (Стрєлкова), Сергія Дубинського, Олега Пулатова та українського колаборанта Леоніда Харченка, повідомляє Укрінформ.

Четверо обвинувачених  безпосередньо відповідальні за використання зенітно-ракетного комплексу “Бук” у момент катастрофи.

"Гіркін, Дубинський, Пулатов і Харченко безпосередньо несли відповідальність за "Бук". Їхні дії призвели до катастрофи літака та загибелі 298 людей. Вони самі не натискали кнопки, але вони просили, отримали та застосували "Бук" у своїх військових цілях, в результаті чого було збито МН 17. Обвинувачені мали на меті збити український військовий літак, але це не змінює суті звинувачень та доказів згідно з нідерландським законодавством, незалежно від того, чи було їхньою метою збити військовий чи цивільний літак”, — сказав прокурор.

У ході розслідування проводилось ретельне опитування свідків, вивчалися супутникові знімки, фото та відео. Було встановлено учасників телефонних переговорів.

"Ми звіряли телефонні дані з інформацією з інших джерел, перевіряли розташування телефонних вишок. Також ми вилучали, зокрема, апаратуру, на яку здійснювалася зйомка, карти пам'яті, щоб перевірити, чи проводилися якісь маніпуляції, чи справжній, наприклад, знімок", — сказав він.

Згідно заяви прокуратури Нідерландів, Росія всіляко перешкоджала об'єктивному розслідуванню, надаючи фейкові знімки з супутника і так і не надавши чіткої інформації про місця дислокації 17 липня 2014 року ЗРК “Бук” із серійним номером “3Х2”, що відноситься до 53-ї зенитно-ракетної бригади збройних сил РФ.

Крім цього, використовуючи своє право вето в ООН, Москва ветувала у Раді безпеки організації рішення про створення міжнародного трибуналу, саме це рішення Росії стало відправною точкою для відкриття судового процесу в Нідерландах, які втратили внаслідок теракту майже 200 своїх співгромадян.

Російські спецслужби роблять максимум для того, щоб затягнути процес розслідування катастрофи, тому стосовно всіх свідків у справі було вжито заходів для їхнього захисту.

"Нідерланди не причетні до війни в Україні, але при цьому мають юрисдикцію, тому що злочини проти громадян Нідерландів у будь-якій точці світу караються. Рішення суду має принести родичам загиблих мир та спокій, а ще вплинути на те, щоб у майбутньому запобігти таким трагедіям. Ми готові вислухати обвинувачених та забезпечити справедливий суд”, — заявив прокурор.

Прокуратура розпочала подання обвинувального акту. Згідно з попереднім графіком, судові засідання мають відбуватися 20, 21 та 22 грудня.

Зазначимо, що для того, щоб ухвалити вирок чотирьом обвинуваченим у справі про збиття пасажирського літака, суду достатньо встановити факт загального контролю Росії. Щоб покарати агресора у суді, потрібно встановити факт ефективного контролю за тимчасово окупованими територіями.

Навряд чи суд у Нідерландах намагатиметься встановлювати факт контролю для притягнення Росії до відповідальності як держави, оскільки це не належить до компетенції суду.

Проте вирок безпосереднім фігурантам справи допоможе Україні в національному розслідуванні обставин катастрофи та доведенні відповідальності Росії за агресію в Криму та Донбасі у Міжнародному кримінальному суді.

 

Літак Boeing-777 авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс МН17 Амстердам (Нідерланди) — Куала-Лумпур (Малайзія), був збитий у небі над Донецькою областю 17 липня 2014 року. Усі, хто був на борту, загинули.

Читайте також: Суд в Нідерландах завершив розслідування справи MH17

Через два роки після катастрофи JIT оприлюднила висновки, за якими лайнер був збитий ракетою, запущеною із ЗРК «Бук». Ракетна установка належить 53-й зенітно-ракетній бригаді, що дислокується у Курську.