UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Нічого про Україну без України»: дипломати відреагували на майбутню розмову Путіна з Макроном і Меркель. Арестович не бачить проблеми

Офіційна позиція МЗС залишається незмінною. Але у спікера ТКГ особливий погляд на дипломатію.

Напередодні ініційованої Кремлем відеоконференції за участю лідерів Німеччини, Франції і Росії в Міністерстві закордонних справ України в черговий раз нагадали про незмінність позиції Києва щодо переговорів в нормандському форматі. Офіційний представник МЗС Олег Ніколенко наголосив, що переговори щодо врегулювання україно-російського конфліктумають проводитися за участю всіх учасників четвірки: України, Франції, Німеччини та Росії.

«Наша позиція - нічого про Україну без України. Переговори про врегулювання російсько-українського збройного конфлікту ведуться в нормандському форматі за участю лідерів чотирьох держав », заявив Ніколенко в коментарі інформагентству «Інтерфакс-Україна» увечері в понеділок, 29 березня.

«Переконані, що тільки в повному, а не скороченому складі Нормандії можна досягти зрушень з ключових питань мирного врегулювання, перш за все забезпечення повного і всеосяжного режиму припинення вогню», - підкреслив спікер українського зовнішньополітичного відомства.

Ніколенко нагадав, що Україна після чергового загострення в зоні ООС і загибелі чотирьох військовослужбовців під Шумами докладає зусиль для активізації переговорів нормандської четвірки як на вищому рівні, так і на рівні політичних радників.

На важливість збереження встановлених раніше принципів роботи нормандської четвірки, в першу чергу принципу «нічого про Україну без України», вказав дипломат Костянтин Єлісєєв - колишній заступник глави Адміністрації п'ятого президента України Петра Порошенка. Майбутні консультації Еммануеля Макрона й Ангели Меркель з Володимиром Путіним він назвав «тривожним дзвіночком для Києва безвідносно того, чи буде такий контакт фіналізовано».

У своєму Telegram-каналі Єлісєєв звернув увагу на спроби Кремля монополізувати переговорний формат на тлі зволікання Києва. А також задався питанням, чи робив Київ запит на проведення тристоронніх консультацій за участю України, Франції та Німеччини, що регулярно проводилися попередньою адміністрацією.

На думку Єлісєєва, дії Кремля ще більше актуалізували необхідність активізації контактів України з Францією і Німеччиною.

«Обидві столиці мають бути озброєні аргументами проти російського наративу. У жодному разі не можна покладатися на підхід, що партнери і так знають ціну російським версіями», - пояснив дипломат.

Особливо Києву слід остерігатися спроб Кремля вплести проблему Донбасу у ширший контекст відносин Росії з Євросоюзом.

«Кремль намагається нав'язати «важливість» співпраці з Москвою з інших питань», - застеріг Єлісєєв.

Він також дорікнув нинішньому політичному керівництву України тим, що воно займає вичікувальну позицію, поки Росія активно діє.

«У той час, як Банкова очікує, що ситуація на Донбасі сама собою врегулюється, Кремль активно наступає на інформаційному полі, закріплюючи результат, отриманий на фізичному фронті», - констатував дипломат.

У той же час, спікер української делегації в Тристоронньої контактній групі Олексій Арестович заявив, що не бачить особливої проблеми в бажанні Кремля провести тристоронні консультації без участі України.

«Я не бачу великої проблеми в тому, що хтось, кого-то і без кого-то обговорює. Це питання їхніх взаємин. Якщо питаннями їх відносин є Україна, то ми не можемо їм цього заборонити», - заявив Арестович у коментарі інформагентству «Інтерфакс-Україна».

Він також поставив під сумнів принцип української дипломатії «нічого про Україну без України».

«Коли говорять, що обговорення України без присутності України є спробою принизити нашу країну або українську владу - то це все російські кліше, які Росія закидає сюди, щоб спробувати представити Україну слабкою. Потрібно звернути увагу на те, що ми теж часто контактуємо з Німеччиною, Францією чи США без участі Росії, обговорюємо її без її присутності. Але це ж не означає, що Росія від цього принижена», - пояснив спікер української делегації в ТКГ.