Стрілянина на полігоні в Бєлгородській області сталася ймовірно через те, що росіяни нерівномірно розподіляють мобілізаційне навантаження залежно від етнічних ознак. І це передбачувано викликає конфлікти на етнічному підґрунті. Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW) за 17 жовтня.
«Братовбивча сварка між мобілізованими військовослужбовцями на полігоні в Бєлгородській області 15 жовтня ймовірно є наслідком того, що Кремль постійно покладається на громади етнічних меншин, щоб нести тягар мобілізації в Російській Федерації. Російські джерела повідомили, що стрілянина сталася після того, як мобілізовані військовослужбовці з Дагестану, Азербайджану та Адигеї поскаржилися своєму командиру, що війна в Україні – це не їхня війна, на що командир відповів, що вони ведуть “священну війну” і закликав “Аллах боягуз”, що спричинило бійку між військовослужбовцями-мусульманами та немусульманами», – йдеться у звіті.
Це розлютило мобілізованих представників нацменшин і троє таджиків відкрили вогонь, убивши командира, контрактників і мобілізованих. Також, як зазначають аналітики, очевидці стверджували, що перш ніж стріляти, таджики сказали мусульманським військовослужбовцям відійти осторонь, тобто попередили їх.
«Російський інформаційний простір миттєво відреагував на інцидент расистською риторикою на адресу центральноазіатів і закликав запровадити в Росії візовий режим, – сказано у звіті ISW. ˜– Велика частина кампанії Кремля, спрямованої на уникнення загальної мобілізації, зосереджена на чітких етнічних ознаках, й анклави етнічних меншин здебільшого понесли основний тягар зусиль президента Росії Владіміра Путіна зі створення збройних сил».
Асиметричний розподіл мобілізаційних обов’язків за етнічними ознаками призвів до створення локальних та етнічно заснованих рухів опору, що, за прогнозами ISW, може мати внутрішні наслідки.
«Білгородська стрілянина, ймовірно, є проявом саме таких побутових наслідків. Етнічні меншини, які стали мішенню та були змушені вести війну, визначену російськими імперськими цілями та сформовану російським православним націоналізмом, ймовірно, продовжуватимуть відчувати відчуження, що створюватиме зворотні петлі невдоволення та призведе до опору з подальшим придушенням анклавів меншин», – вважають експерти.
Нагадаємо, загальні втрати російської армії вбитими наближаються до 65 тисяч осіб, і зростатимуть через погане навчання та екіпірування мобілізованих. Однак бажання росіян протестувати практично не зросло, натомість вони обрали варіант «пристосуватися». Війна та мобілізація сприймаються російським суспільством вже як даність, яку неможливо змінити.