UA / RU
Підтримати ZN.ua

Не надавши Україні перспективу членства в ЄС, Брюссель ризикує провалити всю політику асоціації

На думку експерта, для успішної європеїзації Україні необхідний "пряник" у вигляді перспективи членства в ЄС і "батіг" у вигляді загрози відстрочки або позбавлення можливості вступу в Євросоюз.

Без надання Україні можливості в майбутньому стати кандидатом і в кінцевому рахунку - членом Євросоюзу весь процес асоціації буде носити характер якогось експерименту. Про це в статті для ZN.UA пише доцент кафедри політології Києво-Могилянської академії Андреас Умланд.

"Політологічні дослідження Центрально-Східної Європи в останні роки не раз вказували на важливе, якщо не вирішальне, значення для глибокого "європеїзації" посткомуністичної країни надання їй обумовленої виконанням чітких передумов перспективи прийняття до складу ЄС. Без цього "пряника" і відповідного "батога" у вигляді загрози відстрочки або позбавлення можливості вступу у ЄС вся політика асоціації Брюсселя може обернутися провалом - з сумними наслідками не тільки для українців, але і для Євросоюзу, що дискредитував би себе таким чином", - зазначив політолог.

Андреас Умланд зазначив, що набуття статусу кандидата - це ще не гарантія швидкого прийняття країни до складу Євросоюзу: "ЄС може призупинити або відхилити приєднання, пославшись на недостатню підготовку країни-претендента, а також відкласти його, мотивуючи це власною неготовністю до прийняття нових членів до Союзу на даний момент... Приклад Туреччини є найбільш характерним: питання, чи вступить вона взагалі коли-небудь в ЄС, як і раніше залишається відкритим - хоча Анкара має офіційну перспективу членства вже рівно 50 років".

"Більше того, у ст. 49 Договору про ЄС, підписаному в 2007 р. в Лісабоні, було заново підтверджено, що кожна європейська країна, яка поважає принципи ЄС, має право подати заяву на прийняття в Союз. Рано чи пізно, Україна подасть таку заяву, тобто Союзу в певний момент у будь-якому випадку доведеться сформулювати свої умови для запрошення України до членства", - додав він.

За словами експерта, з одного боку, ЄС мало чим ризикує, надавши офіційну перспективу членства Україні. З іншого боку, ЄС зараз ризикує багатьом, не надаючи таку перспективу і не використовуючи належним чином один з найбільш важливих інструментів втілення своєї політики демократизації.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Андреаса Умланда "Що після Вільнюса?". !zn

Читайте також:

ЄС може надати Молдові безвізовий режим в 2014 році, з Україною все складніше

Україна отримала офіційне запрошення на Вільнюський саміт

Президент Естонії назвав Україну частиною Європи