UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАТО опублікував комюніке Вільнюського саміту: про що заявили союзники щодо членства України

У заяві, зокрема, йдеться про прогрес України на шляху до вступу в Альянс. Водночас, питання запрошення залишається нечітким.

Північноатлантичний Альянс увечері вівторка, 11 липня, опублікував комюніке саміту у Вільнюсі на своєму сайті. У ньому міститься низка згадок щодо України, які здебільшого повторюють або розширюють оголошений генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом пакет із трьох елементів

"Ми повністю підтримуємо право України самостійно визначатися із планами у сфері безпеки. Майбутнє України в НАТО. Ми підтверджуємо зобов’язання, взяті на саміті 2008 року в Бухаресті, що Україна стане членом НАТО, і сьогодні ми визнаємо, що шлях України до повної євроатлантичної інтеграції вийшов за рамки необхідності Плану дій щодо членства", – йдеться в заяві, погодженій главами держав та урядів блоку.

Там також визнали "істотний" прогрес нашої держави у реформах і все більшу оперативну й політичну інтегрованість із Альянсом. Як зазначається, блок продовжить підтримувати та переглядати українські досягнення щодо оперативної взаємосумісності, необхідних додаткових демократичних реформ і змін у секторі безпеки.

Згідно із комюніке, прогрес нашої країни планують оцінювати глави МЗС союзників за допомогою адаптованої Річної національної програми, яку Київ уже має.

"Альянс підтримуватиме Україну у проведенні цих реформ на її шляху до майбутнього членства. Ми зможемо надіслати Україні запрошення приєднатися до Альянсу, коли члени погодяться і умови будуть виконані", – додали в НАТО.

Читайте також: У НАТО вважають, що Зеленський вдався до жорсткої дипломатії, аби змінити комюніке щодо України – Reuters

У заяві йдеться і про рішення перетворити наявний Комплексний пакет підтримки (CAP) для надання термінової нелетальної допомоги Україні в багаторічну програму з метою підтримки оборони України в короткостроковій, середньостроковій та довгостроковій перспективах.

"Підтримка, що надаватиметься, допоможе перебудувати сектор безпеки і оборони України та перевести Україну до повної оперативної сумісності з НАТО. Члени Альянсу продовжать фінансувати CAP постійно і передбачувано", – зазначають у комюніке.

Крім цього, новостворена Рада Україна-НАТО буде використовуватися для просування політичного діалогу, взаємодії, співпраці та євроатлантичних прагнень України. Йдеться про проведення учасниками як рівними членами спільних консультацій, ухвалення рішень та використання органу в якості механізму кризових консультацій.

Читайте також: G7 планує ухвалити декларацію про «зобов'язання щодо безпеки» для України – Шольц

На полях саміту НАТО 11 липня Україна та одинадцять держав-партнерів також підписали меморандум про підготовку українських пілотів на F-16. Раніше у Вільнюс прибув президент нашої держави Володимир Зеленський, який на шляху припустив, що представники НАТО не готові запросити Україну та зробити її членом Альянсу. Він, як очікується, 12 липня візьме участь у першому засіданні Ради Україна-НАТО та зустрінеться із лідером США Джо Байденом.