Попри воєнний стан пенсії в Україні в середньому зросли на 33%. Якщо в січні 2022 року середня пенсія становила трохи більш як 3990 грн, то в липні 2023-го — вже понад 5311 грн. У середньому зростання становило майже 1320 грн.
Репресовані дочекалися
Набрали чинності зміни до законів, якими врегульовано питання соціального захисту борців за незалежність України в XX столітті. Згідно з законом №3113, у новій редакції викладено Закони «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» та «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років».
Ними, зокрема, встановлено надбавки до пенсій за особливі заслуги перед Україною, на які тепер мають право певні категорії осіб. Насамперед ідеться про репресованих із політичних aбo релігійних мотивів і пізніше реабілітованих. Їм призначено доплату до пенсій у розмірі 4200 грн. Героям України, особам, нагородженим орденом Героїв Небесної Сотні, чотирма та більше орденами України, особам, відзначеним почесним званням «народний» після проголошення незалежності, а також матерям, які народили п’ять i більше дітей та виховали ïx до шестирічного віку, доплати становитимуть 35–40% розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Наймасовішою є категорія, якій доплачуватимуть 23–35% розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Тут і ветерани війни, після проголошення незалежності нагороджені орденом за особисту мужність (особистий внесок); і видатні спортсмени — переможці Олімпійських та Паралімпійських iгop, чемпіони й рекордсмени світу та Європи; і космонавти, члени льотно-випробувальних екіпажів літаків; і особи, відзначені почесним званням «заслужений»; і лауреати держпремій України; і нагороджені одним із орденів України.
Так, за наявності одного ордену доплата становитиме 481,39 грн.
У разі смерті особи, котра мала право на пенсію за особливі заслуги, її родичі можуть отримувати до своєї пенсії 70% від зазначеної надбавки (336,97 грн).
Водночас законодавство чітко окреслює коло осіб, які мають право на пенсійні виплати у зв’язку з втратою годувальника.
Якщо ж особа одночасно має право на надбавки з кількох підстав, встановлюється та, яка є більшою. У разі збільшення прожиткового мінімуму здійснюватиметься перерахунок пенсій за особливі заслуги. Їхній розмір, починаючи з 2024 року, щороку з 1 березня підвищуватиметься на коефіцієнт збільшення, визначений для індексації пенсій (абзаци 2 і 3 частини 2 статті 42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
Слід також наголосити, що із закону про пенсії за особливі заслуги перед Україною вилучено статті, в яких підставою для призначення нових пенсій були радянські ордени та звання. Тим, кому такі пенсії було призначено до 1 липня 2023 року, виплат не скасують і перераховуватимуть із огляду на зміну прожиткового мінімуму. Є і ще один цікавий нюанс: надалі пенсії за особливі заслуги не призначатимуть народним депутатам України, депутатам чотирьох і більше скликань ВР АР Крим, обласних, районних та міських рад.
Серпневі виплати
«Найсвіжіші» виплати для пенсіонерів було приурочено до Дня Незалежності. Щоправда, вони стосуються лише деяких категорій. Ідеться про ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань, а також ветеранів російсько-української війни та членів сімей загиблих воїнів.
Сума надбавки є індивідуальною й залежить від категорії, до якої належить одержувач. На 2023 рік Кабмін установив такі розміри соцвиплат: інваліди війни 1-ї групи — 3100 грн, 2-ї групи — 2900 грн, 3-ї групи — 2700 грн; учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та колишні неповнолітні в’язні концентраційних таборів — 1000 грн; особи, які мають особливі заслуги перед державою, — 3100 грн; члени сімей загиблих військових та осіб, прирівняних до них, — 650 грн; учасники війни та колишні в’язні концентраційних таборів, особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи, діти партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога — 450 грн.
Пенсіонери, які мають право на такі виплати, отримують їх разом із пенсією. Гроші на виплату допомоги військовослужбовцям та іншим особам, які належать до ветеранів війни, проходять службу та не є пенсіонерами, ПФУ мав переслати на рахунки їхніх військових частин. А ті люди, які мають право на разову виплату, не є пенсіонерами й не перебувають на службі, отримують допомогу, звернувшись до Пенсійного фонду з документами, що підтверджують право на таку виплату.
Звісно, будь-яке збільшення виплат вітається. Тим паче, що істотно наростити пенсії не було змоги навіть у мирний час, а у воєнний — і поготів. Тож і надалі дві третини пенсіонерів отримують пенсію, нижчу за середню. Та все ж таки із тих майже півтора мільйона людей, яким на початку 2022 року виплачували до 2 тис. грн, нині залишилося близько 63 тис.
І якщо на початку війни основна проблема полягала в тому, як виплачувати пенсії, — адже в прифронтових населених пунктах не працювали ні банки, ні пошта, — то надалі на перший план вийшло фінансування. За умови, коли половину держбюджету спрямовано на воєнні потреби, без допомоги західних партнерів із виплатами пенсій і зарплат було б сутужно.
Зміни під час війни
Саме ж законодавство та нормативно-правову базу в сфері пенсійного забезпечення доводиться коригувати з коліс, підлаштовуючись під потреби воєнного часу. Першим документом на цих теренах була постанова Кабінету міністрів від 26 лютого 2022 року №162, згідно з якою можна було оперативно переводити пенсію з пошти в банк і навпаки (залежно від того, яка установа працювала в тій чи тій місцевості). Переселенцям із зони бойових дій дали змогу отримувати виплати в будь-якому іншому місці.
А далі змін було так багато, що їх ледве встигали відстежувати. Загалом з березня 2022 року до липня 2023-го проведено не менш як вісім масових планових і позапланових перерахунків. Згадаймо лише цьогорічні, й то лише ті, що призвели до збільшення пенсійних виплат.
Передусім це березнева індексація пенсій на 19%, яка охопила 10 мільйонів осіб. У квітні здійснили автоматичний перерахунок пенсіонерам, які працюють, а в липні було проіндексовано пенсії для майже 300 тисяч науковців, державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування. Як і березневі підвищення, квітневі відбулися на рівні 19,7%, або на коефіцієнт 1,197, і становили від 100 до 1500 грн.
Правда, через те, що багатьох колишніх держслужбовців і науковців уже перевели на звичайні пенсії за віком, якщо це було вигідно для них, ця категорія дещо зменшилася. Втім, вони мають змогу повернутися до своїх спеціальних пенсій, якщо внаслідок липневої індексації це стало доцільним.
Усі вікові пенсіонери отримують і щомісячні компенсаційні виплати, якщо їхня пенсія менша за 10 340 грн. Людям, яким понад 80 років, доплачують 570 грн; віком від 75 до 80 років — 456 грн; від 70 до 75 років — 300 грн.
Окрім усього цього, наступного року в державі вже заплановано два підвищення мінімальної зарплати, що також може потішити деяких пенсіонерів.