UA / RU
Підтримати ZN.ua

На Донеччині хочуть провести не тільки місцеві, але і парламентські вибори

Найсумніше, що самих жителів Донбасу знову ніхто не запитає. Перелякані і зневірені люди виберуть кого завгодно, якщо це принесе довгоочікуваний мир. Значить, справжній "голос Донбасу", вільний від страху та безвиході, ми почуємо ще не скоро.

На Донбасі все-таки можуть відбутися вибори. Не тільки місцеві, зафіксовані Мінським протоколом, але і парламентські - не зафіксовані, але цілком ймовірні. Про це в статті ZN.UA пише Євген Шибалов.

У всякому разі, пише він, ЦВК в опублікованій на офіційному сайті передвиборної документації розкреслив межі виборчих округів по всій території Донецької і Луганської областей. Це не халатність і не помилка. За інформацією ZN.UA, Центрвиборчком отримав відповідні розпорядження. Крім того, на засіданні Кабміну президент Петро Порошенко також говорив про те, що вибори потрібно провести, навіть якщо нові представники "зони АТО" в парламенті будуть комусь неприємні.

Примітно, що дострокові місцеві вибори за особливим законом, про який йдеться в мінських домовленості, "ДНР" зокрема, організовуються як вибори в "Верховный Совет" так званої "республіки".

"Як раз зараз йде робочий процес створення моделі їх проведення. Йде за найактивнішої участі московських консультантів", - пише Шибалов.

"Неминуче виникає питання: кому дістануться мандати в якості представників Донбасу? Не в сенсі персоналій, а в сенсі власників пакету", - пише далі журналіст.

Донецька і Луганська області щодо впливу на виборчий процес діляться на дві частини - звільнені і окуповані території. Донецька областьз 20 округів десять під контролем ДНР, 7 - України. А ще три - розділені лінією фронту. Луганська область 10 округов. Шість - ЛНР, три - Україна, один - спірне.

Що стосується звільнених територій - зараз їх ділять між собою всі, крім колись всесильних місцевих еліт. Торг триває. Більш-менш впевнено можна говорити, що на підконтрольні Україні райони Донецької області претендує Коломойський. У місцевих vip'ів ця перспектива ніякої радості не викликає, тому вони просяться, перш за все, в список або хоча б на мажоритарку від "Солідарності" Порошенко.

Що стосується "народної республіки" - тут набагато складніше. По-перше, є тертя по лінії "погоджуватися не погоджуватися на вибори". По-друге, в "республіках" є відчутне невдоволення надісланими з Москви "парашутистами" (так у Донецьку називають відряджених сюди консультантів). Протистояння це поки не настільки критично, щоб стати явним, але визріває. Це сильно ускладнює формування або узгодження списку кандидатів. По-третє, сам процес організації виборів таїть в собі багато підводних каменів і потенційних конфліктів.

Емігрувавших до Київа регіоналів на Донбасі не хочуть бачити навіть на звільнених територіях. Особисту вагу і вплив зберегли, традиційно, директорат містоутворюючих підприємств і подекуди представники місцевого самоврядування.

Але колективного монстра (Партії регіонів) більше немає. Це зрозуміли і в Ахметова, який вирішив за порадою Пола Манафорта, не вести на вибори список від ПР, а злитися в проект "Об'єднаної опозиції", до складу якої увійдуть, як очікується, "Партія розбудови" Льовочкіна і Медведчук з кількома своїми людьми.

Нагадаємо, законопроект про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей буде внесений на розгляд у Верховну Раду наступного тижня. Планується, що особливий статус отримає третину території Донбасу, контрольована бойовиками.

Більше читайте у статті Євгена Шибалова "Вибори в Ольстері" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn