UA / RU
Підтримати ZN.ua

МЗС про доповідь генсекретаря ООН щодо Криму: "Вимагаємо посилити санкції та дипломатичний тиск на РФ"

В МЗС повідомили, яким є ключовий елемент третьої доповіді Гуттереша щодо анексованого Росією Криму.

Міністерство закордонних справ України взяло до уваги третю доповідь генсекретаря ООН Антоніо Гуттереша “Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, Україна”, яку оприлюднили 8 жовтня, йдеться у заяві МЗС. У дипвідомстві зазначили, що ключовим елементом доповіді є заклик Гуттереша до РФ щодо дотримання усіх своїх зобов’язань, відповідно до міжнародного гуманітарного права та прав людини. 

“Насамперед, мова йде про припинення тортур, незаконних арештів, свавільних затримань, насильницьких зникнень, забезпечення свободи висловлювання, мирних зібрань, скасування заборони Меджлісу кримськотатарського народу тощо. На фоні нападів проти Православної Церкви України в Криму важливим також є заклик Генерального секретаря ООН забезпечити свободу віросповідання та релігії без жодної дискримінації чи запровадження штучних регуляторних бар’єрів”, - йдеться у заяві.

В МЗС зазначили, що РФ досі грубо порушує міжнародне право, коли під приводом “боротьби з екстремізмом та тероризмом” використовує воєнні суди на російській території для незаконного засудження українців. Крім того, фіксуються випадки переміщення незаконно затриманих громадян України з анексованого Криму в РФ. При цьому рідних навіть не повідомляють про місцеперебування незаконно утримуваних українців. Також РФ порушує права незаконно затриманих громадян України на консульський доступ як наслідок примусової зміни громадянства.

“У контексті політики, яка цілеспрямовано здійснюється російською окупаційною владою для зміни демографічного складу Кримського півострова, доповідь документує знищення приватних будівель кримських татар як приклад примусового виселення. Окрема увага привертається до зростання кількості внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованого Криму”, - зазначили в дипвідомстві.  

В МЗС констатували, що всупереч вимогам резолюції ГА ООН 74/168 та численним закликам міжнародного співтовариства, Росія вчергове проігнорувала мандат ГА ООН та не надала доступ для Моніторингової місії ООН з прав людини до тимчасово окупованого Кримського півострова.  

“Закликаємо міжнародне співтовариство відреагувати на триваючі порушення державою-окупантом норм міжнародного права на окупованих територіях України, зокрема шляхом посилення політико-дипломатичного і санкційного тиску”, - заявили в Міністерстві закордонних справ.

Читайте також: Мілітаризація Криму: Призов 24 тисяч кримчан в російську армію суперечить міжнародному праву - посол США

Напередодні генсекретар ООН Антоніу Гутерреш опублікував нову доповідь про ситуацію в анексованому Росією Криму. За словами першої заступниці голови українського МЗС Еміне Джапарової, нова доповідь “без зайвих дипломатичних евфемізмів і містить конкретні вимоги” до окупанта.

Нагадаємо, у грудні минулого року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію про захист прав людини в анексованому Росією Криму. Документ підтримали 65 країни, 23 висловилися проти, 83 утримались.

У резолюції засуджуються спроби Росії змінити демографічну ситуацію на півострові шляхом завезення росіян та примусу місцевих жителів до виїзду; репресії проти усіх незгодних з анексією Криму; незаконний примус кримчан до російської армії.

Росію закликали припинити переслідування та звільнити осіб, затриманих за висловлення думок, зокрема на початку окупації, та забезпечити їх безпечне повернення на Батьківщину.

Міжнародне співтовариство закликають продовжувати викриття порушень РФ прав людини як на двосторонньому, так і багатосторонньому рівнях.

Докладніше про окуповану кримську реальність, вивчені уроки і подальші дії, читайте в статті першого заступника міністра закордонних справ Еміне Джапарової "Медова пахлава" стала "хворостом в мєду" для ZN.UA.