UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міжнародні партнери України готові допомогти Україні з розробкою законопроекту про ВАС

Рішення ВАС, за задумом експертів, можна буде оскаржити в спеціальній апеляційній палаті, а також в Касаційному кримінальному суді Верховного суду.

Експерти інститутів громадянського суспільства та міжнародних організацій-донорів, що працюють в Україні, виробили спільне бачення основних принципів створення Вищого антикорупційного суду.

Як зазначає у своїй статті для видання "Новий час" керівник Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні Ека Ткешелашвілі, розроблена групою експертів концепція порядку створення ВАС і відбору суддів до нього передбачає, зокрема, наступні положення:

– відбір кандидатів на суддівські посади у ВАС повинен здійснюватися через відкритий конкурс із застосуванням "справедливих, прозорих та об'єктивних критеріїв". Для цього ВККС має сформувати спеціальну колегію, яка буде відповідати за конкурсний добір кандидатів на посади суддів ВАС;

– більшість членів конкурсної колегії мають становити особи, номіновані міжнародними донорами, які підтримують антикорупційні програми в Україні;

– рішення конкурсної колегії повинні бути обов'язковими для врахування ВККС (остання не має права рекомендувати до призначення на посаду судді ВАС кандидатів, які не були ретельно перевірені і схвалені колегією);

– обов'язкова участь Громадської ради доброчесності для перевірки відповідності критеріям доброчесності кандидатів та професійної етики;

– з метою запобігання зловживанням і затягуванню необхідно законодавчо встановити терміни відбору і призначення суддів ВАС;

– формальні кваліфікаційні вимоги до кандидатів повинні бути сформовані таким чином, щоб у конкурсному відборі могли взяти участь якомога більше суддів, співробітників та вчених;

– для збереження незалежності суддів ВАС, їм необхідно передбачити належне фінансове забезпечення, та в разі необхідності, фізичну безпеку.

Рішення ВАС, за задумом експертів, можна буде оскаржити в спеціальній апеляційній палаті, а також в Касаційному кримінальному суді Верховного суду.

"Міжнародні партнери України готові надати допомогу з розробки законопроекту про ВАС або правок до зареєстрованого в парламенті законопроекту, які б врахували положення концепції. Відсутність спеціалізованого антикорупційного суду зводить нанівець роботу двох новостворених антикорупційних органів – НАБУ та САП. Із десятків справ, які НАБУ передало до судів з початку 2016 року, вироки є лише в одиницях", – уклала вона.

Нагадаємо, законопроект про антикорупційні суди був зареєстрований у Верховній Раді 1 лютого. У законопроекті пропонується створити Вищий антикорупційний суд, якому будуть всі підслідні справи Антикорупційного бюро та Антикорупційної прокуратури. 70 суддів цього суду повинні давати дозволи на прослуховування, арешт і відсторонення від роботи корупціонерів, а також виносити їм вироки. Ще з 30 суддів пропонується створити спеціальну палату у Верховному суді - як апеляційну інстанцію.

Про необхідність створення антикорупційних судів неодноразово заявляли представники громадянського суспільства, директор НАБУ Артем Ситник, а також дипломати ЄС та США.

У той же час, категоричний проти цієї ініціативи виступили голова Верховного суду України Ярослав Романюков, а також Вища рада правосуддя.