UA / RU
Підтримати ZN.ua

Між Україною та Словаччиною виникла криза у відносинах - ЗМІ

"Яблуком розбрату" стало газове питання. На нього нашарувалися дії президента Порошенка, які в Братиславі сприйняли як образу.

У Братиславі висловили занепокоєння погіршенням відносин з Києвом

Між Києвом та Братиславою починають погіршуватися стосунки, принаймні, так вважають у словацькій столиці. Зокрема, на днях МЗС країни направило українській стороні листа, в якому вказало на певні проблеми у співпраці, як у політичній, так і в економічній площині.

"В Братиславі вже не приховують, що стосунки з Києвом псуються. І ставлять українським експертам питання "чому?" та "за що?", - пише "Європейська правда" з посиланнями на свої джерела.

Так, пише видання, днями словацький міністр закордонних справ Мирослав Лайчак навіть направив лист українському колезі Павлу Клімкіну про те, що співпраця країн останнім часом відбувається з проблемами.

В Києві документ отримали – джерела свідчать, що там дійсно "висловлений жаль" щодо певних дій України. Водночас українська сторона не вважає, що її дії справді варті різкої реакції. В Києві переконують, що діють коректно, захищають наш національний інтерес. І, навзаєм, у неофіційних розмовах висловлюють подив щодо деяких дій та заяв словаків.

"Яблуком розбрату" стало газове питання. На нього нашарувалися дії президента Порошенка, які в Братиславі сприйняли як образу.

Віртуальний реверс газу

В кінці червня агенція Reuters зацитувала лист Арсенія Яценюка, спрямований на адресу керівництва Євросоюзу. В ньому український прем'єр заявив, що чинний контракт між "Газпромом" та словацьким газовим монополістом Eustream є протизаконним, бо порушує право ЄС.

Вже наступного дня Братислава відповіла, що не має наміру задовольняти претензії України. Словацькі урядовці в неофіційних розмовах кажуть, що Київ "вдається до шантажу партнерів".

Інший епізод, що викликав обурення Братислави, теж стався наприкінці минулого місяця. 23 червня в Івано-Франківську мала відбутися зустріч у форматі Україна–Вишеградська четвірка, присвячена питанням енергоефективності.

Підготовка до зустрічі була дуже активною, у словацьких представників (які головували в Вишеграді) були ідеї щодо проектів в Україні, але за тиждень до події Київ офіційно повідомив... що зустріч не відбудеться. В МЗС Словаччини в коментарі "Європейській правді" підтвердили, що саме Україна зірвала зустріч.

Джерело зі словацької сторони стверджує, що українська сторона вдалася до шантажу, вимагаючи винесення на порядок денний питання про "віртуальний реверс".

В українському Міненерго підтвердили, что Київ дійсно просив розглянути питання "віртуального реверсу"; країни Вишеграду цю пропозицію відхилили. Рішення про скасування зустрічі ухвалювалося МЗС, а не Міненерго.

У України, до слова, так само є підстави для претензій на адресу словаків, зазначає видання. Прохання про міністерську зустріч дійсно надходило до Братислави – ще в березні. Але Братислава відповіла відмовою, бо обговорювати реверс там, схоже, не вважають за потрібне.

"Отримали відповідь від Словаччини як головуючої в V4, що через сформовані графіки міністрів немає можливості проводити таку зустріч. На жаль, зустрічі на рівні заступників міністрів в якості альтернативи запропоновано також не було", - розповів Михайло Бно-Айріян, керівник управління євроінтеграції Міненерго.

Читайте також: У Балтійському морі почалися великі військові навчання

Образа на Порошенка

"І, нарешті, особистою образою для словацької дипломатичної служби стало скасування в останній момент приїзду президента Порошенка на ювілейну безпекову конференцію GLOBSEC в Братиславі", - зазначає видання.

Ця подія для словацького МЗС є надзвичайно важливою. Організатори з гордістю повідомляли, що Порошенко підтвердив участь у форумі і виступить на присвяченій Україні "президентській панелі" разом з трьома іншими главами держав.

Щоправда, напередодні його виступу представники GLOBSEC почали запитувати в українських учасників, що відбувається з нашим президентом, адже Україна не повідомляє про час приїзду Порошенка і водночас не скасовує його участь. А наступного ранку з'ясувалося, що українського президента не буде в Братиславі. Мовляв, він і не планував цей візит.

Більше того, в дискусії, присвяченій України, не взяв участі навіть український посол (принаймні, він не брав слова для виступу з залу).

"І це – очевидний провал посольства. Адже там мали принаймні повідомити Київ про те, яке значення GLOBSEC має для словацького зовнішньополітичного відомства" - резюмує видання, зазначаючи, що про проблеми у стосунках Києва та Братислави вже почали писати словацькі ЗМІ.

Читайте також: Столтенберг - Лаврову: Росія повинна піти з України

Раніше DT.UA вже писало, що Україна втрачає підтримку поляків, але не через російську пропаганду, а зі своєї власної вини - через контрабандистів і шахраїв. В очах поляків існує дві України: одна хоче стати частиною Європи, а інша – займається контрабандою і порушує закони.