На полях баталій Банкової і місцевого самоврядування встановилося публічне затишшя, а Центр накопичує сили для остаточної зміни правил гри. На порядку денному - закон про місцеві державні адміністрації і внесення змін до Конституції.
«Закони - вкрай важливі. І Конституція - важлива. Це питання життєдіяльності громад і включення механізму їх відповідальності. Всі законопроєкти готові і я не бачу в цьому проблем», - зазначив міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов в інтерв'ю редакторці відділу політики ZN.UA Інні Ведерніковій.
На думку міністра, реформа системи державного управління «буде найкращою реформою, яку зробила Україна за останній рік».
І 300 голосів для внесення змін до Конституції у частині децентралізації восени - знайдуться. «Після остаточного узгодження позицій і реєстрації проєкту - будуть. Але в будь-якому випадку йдеться про 2022 рік », - уточнює Чернишов.
Стосовно можливості ухвалення нової Конституції з президентською республікою (цей сценарій за інформацією джерел ZN.UA зараз також активно обговорюється на Банковій - ред.), Чернишов уточнив, що «часто це єдиний шлях для швидких реформ і структурних змін. Але, думаю, для України це дещо передчасне питання».
Міністр вважає, що майбутні префекти повинні бути підзвітні президенту, а не уряду (в фінальному проєкті, підготовленому робочою групою, який зараз лежить на Банковій, - розмита підзвітність та підконтрольність. Що погано для системи державного управління. Водночас більшість експертів схиляються до того, що префект - зона впливу перш за все Кабміну - ред.).
«Ми обговорюємо це питання і цю частину можливих змін до Конституції. Хоча я зі свого боку переконаний, що це - абсолютна вертикаль президента України. Ми не можемо не враховувати сьогоднішній стан держави. Перш за все зовнішньополітичні, територіальні особливості, а також внутрішню нестабільність через незавершеність реформ. І тут має бути дуже чітка вертикаль управління з досить швидкою реакцією її голови. Тільки президент може дати необхідний заряд енергії цій конструкції і гарантувати безпеку держави», - каже він.
На запитання журналіста про те, чи може громада стати юридичною особою, міністр уточнив: «За Конституцією територіальна громада - основний суб'єкт самоврядування. Ніхто не піддає це сумніву».
«Зараз працюємо над посиленням правосуб'єктності, додаткове регулювання припускаємо шляхом внесення змін до Конституції і відповідного законодавства. Працюємо над цим спільно з Радою Європи», - додає міністр.
Докладніше про те, які батоги і пряники приготувала влада, щоб вийти із зони майбутньої напруги провідним гравцем, за допомогою яких інструментів Центр може реально приструнити регіональні еліти, хто смикатиме префекта за ниточки і чи стане громада юридичною особою, читайте в першій частині інтерв'ю Інни Ведернікової з Олексієм Чернишовим.