UA / RU
Підтримати ZN.ua

Матіос не бачить злочину у діях керівництва ЗСУ, які призвели до Іловайського котла

Головний військовий прокурор каже, що це могла бути "службова недбалість", й то – це потрібно буде ще довести.

Військова прокуратура України провела експертизу подій, які призвели до утворення Іловайського котла, у якому, за останніми офіційними даними, загинуло 366 військовослужбовців.

Як заявив в інтерв'ю DT.UA головний військовий прокурор Анатолій Матіос, експертизою надана оцінка діям усіх відповідальних на той період військових посадових осіб, визначено матеріальні збитки, встановлено та визнано потерпілими всіх вбитих та поранених, яких змогли знайти.

Читайте також: Муженко несе відповідальність за всі дії сил АТО в ході Іловайської операції - Бутусов

"Я не впевнений, що знайшли всіх, оскільки за тих обставин ніхто не міг проконтролювати повністю кількість залученого особового складу, там було багато добровольців, які ніде не оформлялися", - зазначив Матіос.

Окрім того, як повідомив Матіос, експертиза дійшла висновку, що причиною таких страшних втрат і збитків є "пряма військова агресія РФ шляхом входження на територію України регулярних військ у кількості більше 3500 осіб зі значною кількістю техніки, розпізнавальні знаки якої були перемальовані на українські". "Експертизою затверджено локальні порушення військових статутів та доктрини, але група слідчих дійшла висновку, що дати повну оцінку винуватості чи невинуватості відповідальних за операцію посадових осіб, неможливо без дослідження усього театру воєнних дій в період АТО", - сказав Матіос.

За його словами, в Іловайську "відбулася операція з розблокування та зачистки міста, яка не досягла свого результату".

"І коли наступила критична ситуація, потрібно було виводити людей шляхом прориву до них і введення резервів, або відходу та виведення цих людей. Я відповідально заявляю, що в той період достатньої кількості боєздатних резервів, які б могли попрямувати в Іловайськ, не оголивши інші ділянки на передовій, фактично не було", - сказав він.

"Якщо ми доведемо, що військові керівники мали реальні можливості підвезти резерви, але цього зроблено не було, можна буде говорити про їхню службову недбалість. Але якщо частини були лише оформлені на папері, а боєздатних підрозділів не було, значить йдеться про відсутність ресурсу. Це дослідження може зайняти місяць, два, три або чотири, але рано чи пізно ми донесемо результати це до суспільства", - наголосив Матіос, додавши, що у нього немає підстав говорити про умисні кримінальні дії або бездіяльність військового керівництва АТО.

У кінці серпня 2014-го під Іловайськом Донецької області група підрозділів сил АТО потрапили в оточення. Слідча комісія в Раді встановила, що до оточення українських військ призвели помилкові кадрові призначення в силовому блоці, неадекватні дії міністра оборони Валерія Гелетея і начальника Генштабу Віктора Муженка, а також те, що президент не ініціював введення воєнного стану.

Анатолій Матіос у початку жовтня 2014 року заявляв, що ключовою причиною утворення "котла" під Іловайськом став самовільний відхід 5-го батальйону територіальної оборони "Прикарпаття" від закріпленого за ними місця несення служби.

Юрій Бутусов, аналізуючи причини трагедії у статті "Іловайськ. Фатальні рішення", писав про те, що військове керівництво України 24 серпня приймало парад Незалежності в Києві, хоча ще напередодні з зони АТО почали надходити доповіді про російське вторгнення. На його думку, частини ЗСУ, які зіткнулися з російської ударною групою, не могли стримати супротивника, що перевершував їх чисельно і якісно.

Читайте повністю інтерв'ю Оксани Денисової з Анатолієм Матіосом: "Гібридна війна породжує страшні гібридні наслідки" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".