UA / RU
Підтримати ZN.ua

Макрон у Польщі обговорить європейську миротворчу місію в Україні — Rzeczpospolita

Експерт окреслив потенціну модель місії.

У четвер, 12 грудня, президент Франції Емманюель Макрон прибуде до Варшави, щоб обговорити план європейської миротворчої місії, яка б зберегла суверенітет України в рамках можливої ​​угоди за посередництва Дональда Трампа, пише польске видання Rzeczpospolita.

Суть французької пропозиції — миротворча місія, яка б гарантувала, що Кремль у майбутньому не порушить можливе припинення вогню та встановлену лінію розмежування.

Ще в лютому Макрон вперше висунув ідею відправки військ НАТО в Україну. При цьому він не уточнив, за яких умов це станеться.

Більш детально цю думку він розкрив під час зустрічі з прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером 11 листопада в Парижі.

З подібною ж метою 27 листопада він скликав лідерів скандинавських і балтійських країн (NB8) і Польщі, які зібралися в Харпсунді.

Елі Тененбаум, експерт французького Інституту міжнародних відносин, який працює над проектом такої місії, у коментарі Rzeczpospolita зазначив, що місія може складатися з п’яти бригад (близько 40 тисяч солдатів). І Польща може взяти на себе командування одним із них. На думку Тененбаума є три шляхи надання Україні гарантій безпеки:

Перший — «німецький»: прийняти країну до НАТО навіть без остаточного встановлення її кордонів, як це було з Німеччиною в 1955 році. Однак Америка цього не хоче, як і Німеччина.

Другий — «ізраїльська» модель: масове постачання зброї в Україну навіть після укладення миру. Це малореально, враховуючи бюджетні труднощі як у США, так і в Європі.

Третій — «корейська» модель: міжнародна миротворча місія, яка понад 70 років охороняла лінію розмежування між Південною та Північною Кореєю.

«Саме на цій третій моделі з включенням елементів першої та другої можуть базуватися гарантії безпеки для Києва», — вважає він.

Під час зустрічі в понеділок у Києві з лідером ХДС/ХСС Фрідріхом Мерцем, який, ймовірно, стане майбутнім канцлером Німеччини, український президент Володимир Зеленський вперше заявив, що в очікуванні гарантій НАТО така миротворча місія могла б забезпечити безпеку країни.

Раніше прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск припускав, що переговори щодо припинення війни в Україні можуть розпочатися вже цієї зими.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга відправив листа країнам-членам НАТО щодо потенційного запрошення України в Альянс, в якому озвучив вже не нові аргументи Києва: запрошення протидіятиме російському шантажу та позбавить Кремль ілюзій, що він може не допустити членства нашої країни, а також дозволить зупинити ерозію ключових принципів ядерного нерозповсюдження й відновити довіру до ядерного роззброєння. Та, як пише оглядач відділу міжнародної політики Володимир Кравченко у статті для ZN.UA "Не моргнути першими. Чи доб’ється Україна запрошення до НАТО", деякі оглядачі, ознайомившись з листом, вирішили, що Київ переглядає свою політику та офіційно відмовляється від гарантій, що замінюють членство в НАТО.