UA / RU
Підтримати ZN.ua

Луценко вважає "касетний скандал" спецоперацією ФСБ проти Кучми

Генпрокурор поклав на Кучму політичну відповідальність за вбивство Гонгадзе.

Генеральний прокурор Юрій Луценко висловив впевненість, що публікація "плівок Мельниченка" і "касетний скандал" після вбивства журналіста Георгія Гонгадзе були спецоперацією російських спецслужб. Її метою було ослаблення президента Леоніда Кучми і посилення впливу Кремля на нього.

"Сьогодні, маючи на руках матеріали справи,...я можу затверджувати, я в цьому глибоко переконаний, що плівки Мельниченка - це операція ФСБ проти українського президента, який посмів заявити про несміливий, але чіткий рух до НАТО", - заявив керівник ГПУ в інтерв'ю журналісту Дмитру Гордону, що було опубліковане ввечері в понеділок, 21 січня.

Генпрокурор констатував, що протестна кампанія "Україна без Кучми", одним з організаторів якої був Луценко, була використана Кремлем у власних інтересах.

За словами Луценка, спецслужби РФ скористалися "романтичним поривом" українців, які боролися проти диктатури.

Керівник ГПУ висловив упевненість, що за майором Управління держохорони Миколою Мельниченком стояли "серйозні ляльководи", а також сказав, що здогадується, хто керував цією спецоперацією в Києві.

В якості непрямого доказу причетності РФ до кампанії проти Кучми він навів факт фінансування одним з "бізнесменів з СДПУ(о)" опозиційного тижневика "Грані плюс", головним редактором якого був Луценко. Однак підтримка видання припинилася після того, як Віктор Медведчук у 2002 році змінив Володимира Литвина на посаді голови Адміністрації президента.

Луценко також вказав на відсутність доказів причетності Кучми до організації вбивства Гонгадзе, проте поклав на екс-президента політичну відповідальність за цей злочин.

"Прямої вказівки він не давав... Але я вважаю, що Кучма винен у тому, що створив атмосферу, за якої невдоволення президента вловлювалося оточенням і приймало характер "хто швидше знищить" об'єкт цього невдоволення", - висловив упевненість генпрокурор.

Юрій Луценко був одним з організаторів акції "Україна без Кучми" у 2000-2001 роках, каталізатором якого став "касетний скандал" - публікація записів, зроблених співробітником Служби охорони президента Миколою Мельниченком у кабінеті Леоніда Кучми. Плівки Мельниченка опинилися в розпорядженні лідера Соцпартії Олександра Мороза, чиїм помічником-консультантом і найближчим соратником у той час був Луценко. 28 листопада 2000 року вони оприлюднили записи, які є свідченням ймовірної причетність Кучми та його найближчого оточення до організації викрадення Гонгадзе.


Засновник "Української правди" Георгій Гонгадзе зник у Києві 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в лісі Київської області знайшли обезголовлене ттіло, яке, за висновками експертів, могло належати журналістові. Мати журналіста Леся Гонгадзе відмовлялася визнавати, що знайдені останки належать її синові.

У січні 2016 року суд лишив колишньому генералові МВС Олексію Пукачу довічне ув'язнення за вбивство журналіста Гонгадзе. Проте ні Пукач, ні родина Гонгадзе з вироком не згодні. На суді обвинувачений натякав, що мотиви для вбивства журналіста були у екс-президента Леоніда Кучми та голови його адміністрації Володимира Литвина.

Мирослава Гонгадзе зазначила, що суд не назвав і не покарав головних винуватців смерті її чоловіка - замовників вбивства.

У лютому 2015 року генеральний прокурор Віктор Шокін відновив досудове розслідування кримінальної справи за фактом вбивства журналіста Георгія Гонгадзе й створив слідчу групу із розслідування справи.