Міністерство закордонних справ Туреччини у п'яту річницю незаконного "референдуму" у Криму нагадало про підтримку суверенітету і територіальної цілісності України. У відомстві підкреслили, що півострів був анексований РФ у порушення міжнародного права на підставі так званого "референдуму". Туреччина не визнає ситуацію, яку викликав цей факт, й продовжить підтримувати кримських татар.
Посольство США в Україні також опублікувало заяву, в якій йдеться, що Вашингтон не визнає і ніколи не визнає контроль Кремля над українським Кримом.
"Під час візиту корабля ВМС США "Дональд Кук" до Одеси, ми висловили чітку позицію - США твердо підтримують суверенітет і територіальну цілісність України", - йдеться в повідомленні.
У Міністерстві закордонних справ Естонії, в свою чергу, також заявили, що рішуче засуджують незаконну анексію Криму, яка представляє серйозну загрозу для безпеки і міжнародного верховенства права. Вказується, що період окупації українського півострова був використаний Росією для посилення військової присутності на цій території.
"Крим став плацдармом для російських збройних сил, які прагнуть контролювати весь Чорноморський регіон і тим самим закріпити російський вплив у ширшому регіоні", - йдеться в повідомленні.
16 березня 2014 року відбувся псевдореферендум щодо статусу Криму. Президент Російської Федерації Володимир Путін через два дні оголосив про так зване "приєднання" українського півострова до РФ. Світова спільнота не визнала результати голосування на незаконному "референдумі".
Дипломат, юрист-міжнародник Максим Кононенко у своїй статті для DT.UA пише, що російська окупація Криму - це надовго. На його думку, щоб надовго не перетворилося на назавжди, Україна повинна протиставити російському агресору послідовну, системну та консолідовану політику невизнання, розраховану на далеку перспективу.
Докладніше про необхідність активізації зусиль у цьому напрямку читайте в статті Кононенка "П'ять років окупації Криму: в пошуках політики невизнання" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".