Глави МЗС п'яти країн Центральної Азії зустрілися із представниками 27 держав ЄС у Люксембурзі в понеділок, 23 жовтня. Ця зустріч є частиною підготовки до першого формального саміту між ЄС та країнами Центральної Азії, запланованого на другий квартал 2024 року в Узбекистані. Серед низки тем, які обговорювалися на зустрічі, були санкції проти РФ.
“ЄС поінформував про одинадцять пакетів обмежувальних заходів, які він прийняв на сьогодні, і наголосив на важливості орієнтованого на результат діалогу та співпраці в контексті санкційних режимів ЄС. ЄС підкреслив важливість запобігання обходу санкцій, і учасники домовилися продовжувати взаємодію в цьому напрямку”, - йдеться у комюніке зустрічі міністрів закордонних справ Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану і держав-членів ЄС.
ЄС і п'ять країн Центральної Азії підтвердили спільну прихильність продовженню стратегічного партнерства.
Учасники заявили про політичну готовність до подальшого зміцнення партнерства, заснованого на спільних цінностях і взаємних інтересах, а також підтвердили відданість спільній роботі заради миру, безпеки та сталого розвитку в умовах повної поваги до міжнародного права, включаючи Статут ООН.
Під час зустрічі країни схвалили Спільну дорожню карту для поглиблення зв'язків між ЄС та Центральною Азією, яка окреслює всеосяжні та амбітні рамки розширення співпраці, сприяючи більш міцному та динамічному партнерству заради процвітання та сталого розвитку. Вона охоплює різні ключові сфери, включаючи міжрегіональний політичний діалог і співробітництво, посилення торговельно-економічних зв'язків, взаємодію в галузі енергетики, кліматично нейтральної економіки та зв'язку, вирішення спільних викликів у сфері безпеки, а також зміцнення міжлюдських контактів і мобільності.
Дорожня карта пропонує конкретні дії в цих сферах і слугує стратегічним планом, прокладаючи шлях до глибшої взаємодії, тіснішого діалогу та подальшого прогресу у вирішенні спільних викликів і використанні нових можливостей на користь як ЄС, так і країн Центральної Азії.
“Учасники підтвердили важливість підтримання миру і безпеки на глобальному та регіональному рівнях, а також зобов'язання всіх держав утримуватися у своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування, а також необхідність мирного вирішення суперечок дипломатичними засобами, розбудови довіри і добросусідських відносин”, - йдеться у заяві.
Учасники зустрічі також підкреслили необхідність продовження глобальної співпраці з метою мінімізації глобальних наслідків нинішньої геополітичної ситуації, зокрема, загрози продовольчій безпеці, в тому числі шляхом сприяння експорту продовольства та сільськогосподарської продукції.
Крім того, сторони висловили незмінну прихильність дотриманню Статуту ООН та фундаментальних принципів міжнародного права, на яких ґрунтується зміцнення відносин між ЄС та Центральною Азією, зокрема, поваги до незалежності, суверенітету та територіальної цілісності всіх держав, у тому числі в межах усіх міжнародних та регіональних форумів.
“Учасники підкреслили, що повага до міжнародного гуманітарного права та мирне вирішення конфліктів без застосування або погрози застосування ядерної зброї є необхідними”, - зазначається у заяві.
Вони також обмінялися думками щодо необхідності захисту від дезінформації, фейкових новин та мови ненависті.
Міністри домовилися знову зібратися у 2024 році, а представник Туркменістану запропонував провести наступну зустріч у його країні. Також 29-30 січня 2024 року у Брюсселі пройде Інвестиційний форум ЄС та Центральної Азії за участю високопосадовців, міжнародних фінансових інститутів та бізнесу.
Як працює російський «паралельний імпорт», завдяки якому РФ досі купує обладнання для виробництва зброї, пояснює Олександр Лємєнов.