Держави ОБСЄ висловили стурбованість у зв'язку з концентрацією російських військ на кордоні з Україною і засудили дії РФ. Про це йдеться в звіті засідання ОБСЄ від 10 квітня, на який посилається «Радіо Свобода».
Засідання ініціювала Україна. Росії запропонували пояснити свої дії, але РФ від участі в засіданні відмовилася.
Португалія, яка зараз головує в ОБСЄ, від імені Організації висловила стурбованість у зв'язку з безпековою ситуацією на Сході України і пересуваннями військ на кордоні й в окупованому Криму.
«Португалія і Євросоюз закликала Російську Федерацію зробити необхідні кроки для деескалації ситуації та долучитися до змістовного діалогу і конструктивних консультацій. Португалія висловила свою повну підтримку запиту України на активацію механізму зниження ризиків згідно з пунктом 16 Віденського документа 2011», - сказано в документі.
Португалія і ОБСЄ підтримали кроки України, а також «закликали сторони утриматися від дій і риторики, які можуть привести до посилення напруженості».
Великп Британія зажадала більшої прозорості щодо дій російської армії і висловила розчарування у зв'язку з відмовою РФ брати участь у засіданні.
Канада поставила Росії питання щодо термінів завершення активності на кордоні з Україною і повернення військ в місця постійної дислокації. Також було озвучено питання, чому Росія не поінформувала ОБСЄ про маневрах, тим більше біля кордонів сусідньої держави.
США дійшли до висновку, що відсутність прозорості може свідчити від тому, що дії РФ не є рутинними і заздалегідь запланованими навчаннями.
Німеччина і Франція розкритикували офіційну заяву Росії про пересування військ як «занадто коротку і загальну».
Підтримку суверенітету і територіальної цілісності України також висловили Грузія, Польща, Литва, Латвія, Туреччина.
Швейцарія подякувала Україні за скликання засідання і запевнила, що уважно стежить за подіями.
Росія стягує війська до кордону з Україною під виглядом підготовки до навчань «Захід-2021». Одночасно з цим активізувалися російські контингенти в Білорусі, окупованому Криму, Придністров'ї та акваторії Чорного і Азовського морів. Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак, виступаючи 30 березня в Верховній Раді, вказав на високу ймовірність російського вторгнення.
Українська військова розвідка повідомила про підготовку росіянами масштабних провокацій, загострення в зоні ООС, спроби розширення зони окупації в Донбасі з можливим вторгненням на інших ділянках.
Європейське командування Армії США привело війська в бойову готовність, посли держав НАТО провели надзвичайну сесію.
Офіційні спікери РФ почали погрожувати Україні «незворотними наслідками» і «початком кінця». Україна провела консультації зі США, Францією, Німеччиною, Туреччиною, Грецією та іншим країнами. Федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель у ході розмови з президентом Росії Володимиром Путіним закликала його до деескалації, але в Кремлі про це промовчали.
9 квітня відбулась серія телефонних розмов між держсекретарем США і керівниками МЗС України, Німеччини та Франції. Ентоні Блінкен закликав Німеччину і Францію активніше підтримувати Україну.