Король Нідерландів Віллем-Алєксандр 1 липня вибачився за внесок Нідерландів у процвітання рабства у минулому та за наслідки, які воно має і сьогодні, повідомляє Reuters.
Король виступив на церемонії, присвяченій 160-м роковинам законодавчого скасування рабства в Нідерландах, включно з іхніми колишніми колоніями в Карибському басейні.
"Сьогодні, коли ми згадуємо нідерландську історію рабства, я перепрошую за цей злочин проти людства", - сказав він.
За словами короля, расизм у нідерландському суспільстві залишається проблемою і не всі підтримають його вибачення.
"Однак часи змінилися, і "Keti Koti"... ланцюги справді розірвані", - сказав він під схвальні вигуки та оплески тисяч глядачів біля пам'ятника рабству в амстердамському парку Остерпарк.
"Кіті Коті" - це суринамські слова, що означають "ланцюг розірваний" - так називають День пам'яті про рабство та святкування свободи, що відзначається 1 липня.
Вибачення прозвучали на тлі широкого перегляду колоніального минулого Нідерландів, включно з участю в атлантичній работоргівлі та рабстві в їхніх колишніх азіатських колоніях.
У 2020 році Віллем-Алєксандр вибачився за "надмірне насильство" під час голландського колоніального правління в Індонезії.
У грудні прем'єр-міністр Марк Рютте визнав, що голландська держава несе відповідальність за атлантичну работоргівлю і наживалася на ній, і вибачився.
За словами Рютте, уряд не виплачуватиме репарації, як рекомендувала консультативна група у 2021 році.
Дослідження, проведене на замовлення уряду, опубліковане минулого місяця, показало, що у 1675-1770 роках Оранський будинок отримав прибуток у розмірі близько 600 мільйонів доларів у сучасному вираженні від голландських колоній.
У грудні нідерландський Королівський дім замовив незалежне розслідування ролі королівської родини у колоніальній історії, результати якого очікуються у 2025 році.
За даними міжнародної правозахисної організації Walk Free, зараз у світі налічується близько 50 мільйонів рабів.