Конституційна асамблея (КА) через півтора року закінчила підготовку проекту концепції реформування Основного закону. Автори документа зберегли більшість положень, представлених у початковій редакції проекту.
У попередній редакції документ було затверджено ще у червні. Концепція передбачала повну зміну моделі управління державою - віддавала частину президентських повноважень Верховній Раді, зокрема право призначати персональний склад Кабінету міністрів. Президенту між тим надавався повний контроль над призначенням і звільненням суддів.
Про те, що підготовку документа завершено, виданню "Коммерсант-Україна" повідомила радник президента, секретар КА Марина Ставнійчук. "У порівнянні з тим документом, який у нас був за станом на червень, концепцію серйозно допрацьовано - це стосується і тексту, і підходів. Мені здається, що концепція має тепер справді європейський вигляд і з усіх ключових питань враховує рекомендації Венеціанської комісії", - заявила Ставнійчук.
За її словами, КА повинна була схвалити документ на засіданні 6 грудня, але у зв'язку з тим, що політична ситуація в країні ускладнилася", засідання довелося перенести. Очікується, що проект концепції буде схвалено на засіданні КА у січні і отримає оцінку Венеціанської комісії у березні.
Остаточний проект концепції змін до Конституції, як і початкова редакція, передбачає, що президент отримує монополію на призначення суддів, а Верховна Рада - контроль над формуванням Кабінету міністрів. У той же час автори концепції відмовилися від ідеї зобов'язати президента погоджувати з парламентом призначення та звільнення голів Антимонопольного комітету, Фонду держмайна та Національного банку. Верховна Рада буде давати згоду лише на призначення голови СБУ, голови Служби зовнішньої розвідки та генерального прокурора (його пропонується призначати на сім років), при цьому парламент втратить право висловлювати йому недовіру.
Колишній член КА, голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко вважає розділ про прокуратуру найбільш слабким. "У цій концепції найкращі розділи стосуються органів влади, парламенту, президента, Кабміну, місцевого самоврядування. Найслабше місце - це прокуратура. Багато членів КА наполягали, щоб такого розділу взагалі не було, і прокуратури стосувалася тільки одна стаття в розділі "Судова влада", - зазначив експерт.
Примітно, що автори проекту концепції також відмовилися від ідеї спростити процедуру імпічменту президента. Згідно з доопрацьованим документом, для того, щоб ініціювати імпічмент, потрібно 226 голосів народних депутатів, як зараз, а не 150, як це пропонувалося в попередньому варіанті концепції. Висунути обвинувачення главі держави зможуть 300 народних депутатів з урахуванням висновку Конституційного суду, при цьому автори документа пропонують виключити положення про необхідність ухвали Верховного суду у зв'язку з процедурою імпічменту, "оскільки це суперечить принципу безсторонності суду".
Проект концепції передбачає істотне збільшення ролі народовладдя. Розділ чинної Конституції україни "Вибори. Референдум" пропонується замінити розділом "Народне волевиявлення". Згідно з документом, обмеження на участь у виборах, повинні встановлюватися винятково на конституційному рівні, вимоги до реєстрації кандидатів і фінансування виборів повинні мати "розумний характер", виборче законодавство "не може бути змінено за два роки до виборів". "Це має стати однією з інституційних гарантій стабільності виборчого законодавства", - йдеться в документі.
Автори також пропонують запровадити інститут народної законодавчої ініціативи та інститут народного вето, що дозволяє проводити референдум для скасування прийнятих парламентом законів. Обов'язковому затвердженню на референдумі підлягають також міжнародні угоди України з питань зміни території або входження України до міждержавних об'єднань з делегуванням суверенних прав. Згідно з концепцією, рішення, прийняте на референдумі, не підлягає додатковому затвердженню в інших органах влади. !zn
Читайте також:
Ідея "модернізованої" Конституції нагадує середньовічний "договір підпорядкування", - експерт
Конституційну асамблею звинуватили в нарузі над Конституцією
Кравчук розповів, як можуть змінювати Конституцію в обхід парламенту
Концепція змін до Конституції буде представлена на початку грудня