Якщо інформація про можливу відставку Валерія Залужного з посади головкома ЗСУ правда, то не потрібно тягнути з поясненнями і розповісти українцям та західним партнерам, чому президент прийняв таке рішення, заявив колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін в інтерв’ю LIGA.net. Водночас він зазначив, що не вважає ці чутки подією номер один.
«Я не вважаю, що це подія номер один. Всі обговорюють «віртуальну реальність», ніхто ж не знає фактів. Всі намагаються їх добудувати. Це як у комп’ютерній грі-бродилці: ви йдете і намагаєтесь щось знайти. Якщо серйозно, то питання відносин між політикою та військовими завжди є. Воно є у США, наприклад… Якщо ми вважаємо, що у Штатах все класно, і там політики розуміють військових, а військові політиків, то це 100 відсотків не так. Там теж відбуваються дуже непрості розмови», – заявив Клімкін.
За його словами, завжди є непрості моменти у відносинах між військовими та політиками. Вони стосуються, зокрема, й розподілу ресурсів.
«Що хочуть військові, військові хочуть, аби в них був максимальний ресурс, була можливість виконувати те, що вони мають виконувати. А політика має думати про все – про стійкість суспільства, фінанси, можливість генерувати все те, що дозволяє військовим воювати. Тому це не лише наша історія. Друге. Верховний головнокомандувач, на те і головнокомандувач, що він може призначити і може звільнити. І коли ми з цього робимо політику, це насправді ніяк не політика», – пояснив Клімкін.
Водночас він додав, що є й інший момент цієї історії. Звичайно є сприйняття в суспільстві та серед військових. Але з іншого боку є й сприйняття наших друзів.
«Це серйозна історія. З неї, знов таки, можна робити політику, якщо хтось захоче. А хтось обов’язково захоче», – заявив Клімкін.
На думку колишнього очільника МЗС, історія з чутками про можливу відставку Залужного так чи інакше матиме вплив на ментальність та настрої всередині України.
«Я не хочу спекулювати, але це створює непередбачуваність. Вся ця історія, навіть розмови про цю історію. Вона створює непередбачуваність всередині країни, і таку ж непередбачуваність для наших партнерів. Непередбачуваність під час війни – це завжди кепська історія», – зазначив Клімкін.
Ексміністр переконаний, якщо весь цей інфопривід може бути правдивим, то він має «отримати якесь рішення».
«І це рішення має отримати пояснення. Пояснення для себе, пояснення для суспільства, пояснення для наших друзів. Вони нам у військовому сенсі допомагають критично. Тому я б не займався спекуляціями, але ця історія не проста», – резюмував ексглава МЗС.
Нагадаємо, за даними ZN.UA, 29 січня президент України Володимир Зеленський запропонував головкому ЗСУ Валерію Залужному написати рапорт про звільнення, не запропонувавши натомість іншу посаду. Втім, воєначальник не став цього робити. А для того, аби його звільнив президент, спершу повинно надійти відповідне подання від міністра оборони Рустема Умєрова.
За даними ЗМІ, на місце Залужного розглядаються дві кандидатури, близькі до президента – командувача Сухопутних військ ЗСУ Олександра Сирського та очільника ГУР МО Кирила Буданова. Та останній від такої пропозиції нібито вже відмовився. В інтерв’ю CNN Буданов заявив, що «особисто у мене ні з ким немає конфліктів». Так очільник ГУР МОУ відреагував на ситуацію з чутками про звільнення Залужного та можливе призначення його на посаду головкома.
Водночас секретар Ради нацбезпеки та оборони Олексій Данілов заявив 2 лютого, що «на сьогодні немає» документа про відставку Залужного. Він зазначив, якщо такий документ з'явиться, «тоді можна питати думку і про щось говорити».