Міністр закордонних справ України Павло Клімкін наголосив, що держави-члени Парламентський Асамблеї Ради Європи, які готові зняти санкції з РФ без виконання Кремлем умов для їх скасування, мають розуміти, що стають відповідальними за підрив "мінського процесу".
"Якщо зараз окремі країни-члени готові повертати в ПАРЄ агресора і порушника міжнародного права просто так, без виконання ним будь-яких з поставлених умов, - вони повинні усвідомлювати, що стають співучасниками підриву Мінська", - написав глава МЗС України на своїй сторінці в Facebook у середу ввечері, 15 травня.
Міністр нагадав, що Україна заплатила високу ціну для виконання Мінських домовленостей, у той час як Кремль послідовно їх порушує.
"Я нікого не здивував, коли говорив, що "Мінськ" вже тривалий час перебуває у важкому коматозному стані? А після того, як Росія почала забезпечують квитками український Донбас своїми паспортами, хіба не очевидно, що "Мінськ" перетворили на зомбі?", - зазначив Климикин.
Очільник українського зовнішньополітичного відомства підкреслив, що "мінський процес" є для України "справою життєвого значення".
"Питання в тому, що прецедент повернення Росії в ПАРЄ матиме значні символічні наслідки - це запускає процес "нормалізації" всього, що дозволяє собі РФ без кроків з її боку до нормальності. І ті, хто творить таку спотворену глобальну реальність, повинні понести за це частину відповідальність", - додав дипломат.
За його словами, саме цю думку він намагався донести до європейських дипломатів у Брюсселі, коли говорив про можливість виходу України з "Мінська" у відповідь на ймовірну скасування санкцій ПАРЄ проти РФ.
"Я був дуже коректним, підбираючи слова, а в політкоректність більше не гратимемо. А якщо дехто в Європі піддаватиметься на шантаж Кремля і ховати голову в пісок - від Ради Європи і, нарешті, від усіх європейських цінностей дуже швидко може нічого не залишитися", - підсумував міністр.
Нагадаємо, що на зимовій ПАРЄ в січні російська делегація не брала участі та відмовилася платити членські внески в 2019 році. Тоді ж Бюро ПАРЄ внесло зміни до правил формування комітетів, позбавивши Україну місця у регламентному комітеті, що розглядає можливість зняття санкцій з Росії.
Нещодавно президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Росія повинна залишитися у складі Ради Європи. Водночас у Німеччині дипломати та депутати відкрито проводять роботу для зняття санкційного тиску з Російської Федерації у Раді Європи.
У грудні 2017 року делегації 20 країн-членів Парламентської асамблеї Ради Європи підписали декларацію, в якій закликали припинити спроби повернути Росію до ПАРЄ.
Натомість в червні 2018 року Бюро ПАРЄ ініціювало внесення змін до правил процедури асамблеї на осінній сесії органу, які дозволять російській делегації повернутися на тих умовах, в яких вона зацікавлена.
Докладніше про ситуацію з поверненням Росії до ПАРЄ читайте в матеріалі Дмитра Кулеби "Рада Європи і "божевільний"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".