UA / RU
Підтримати ZN.ua

Керівника ДБР визначили ще до проведення конкурсу, йому відведена лише роль формальності - Трепак

Влада робить все, щоб виключити будь-кадровий ексцес у формуванні керівництва цього найважливішого органу.

Кандидатуру переможця конкурсу на посаду голови Держбюро розслідувань (ДБР) визначили ще до проведення конкурсу ті, хто вважає себе уповноваженою на прийняття всіх державних рішень. Конкурсу ж відведена роль формальності, яка повинна не тільки закріпити це "державне" рішення.

Про це пише в своїй статті для DT.UA екс-заступник глави СБУ Віктор Трепак.

Читайте також: У Мін'юсті розповіли, скільки отримуватимуть співробітники ДБР


За його словами, все йде до того, щоб в принципі виключити будь кадровий ексцес у формуванні керівництва цього найважливішого органу, який в перспективі може стати ключовим у всій правоохоронній системі, акумулювавши значну частину повноважень ГПУ, СБУ, МВС, ДФС, а також НАБУ (останнє взагалі, за деякими планами, має стати структурним підрозділом ДБР).

На це, зазначає Трепак, вказує ряд обставин.

"

По-перше, склад конкурсної комісії. Її більшість сформована з представників двох політичних сил - БПП (президента) і "Народного фронту". Отже, є висока ймовірність того, що керівні посади в ДБР будуть просто поділені за домовленістю між цими силами: директор - від БПП (президента), заступник (заступники) - від НФ. Не виключено, що до пакету домовленостей ввійдуть й інші важливі для обох політичних сил питання. Відтак, про незалежність майбутнього керівництва ДБР, а отже й самого правоохоронного органу, говорити не доведеться в принципі.

Слід зазначити, що президентських призначенців у цій комісії з самого початку пов'язували з нардепом від БПП О.Грановським, якого в політичних колах називають "відповідальним" за ДБР. Ключовою у президентській трійці членів конкурсної комісії вважається адвокат Т.Сліпачук. До речі, на початку жовтня президент надав їй звання заслуженого юриста України, що, у контексті її участі в конкурсній комісії, видається не зовсім коректним.

По-друге, до роботи цієї комісії немає тієї уваги з боку громадськості та міжнародних партнерів, яка була прикута до роботи комісії з відбору кандидатури на посаду директора НАБУ. Така байдужість позбавляє діяльність комісії прискіпливого громадського контролю, а отже розширює її можливості діяти "на власний розсуд".

По-третє, перебіг конкурсу і проміжні рішення комісії, які в загальному контексті видаються вельми симптоматичними. Так, показовим є рішення комісії відмовити, з формальних підстав, в допуску до участі в конкурсі на заміщення посади директора ДБР керівнику департаменту спеціальних розслідувань ГПУ С.Горбатюку. Ця відмова була цілком очікуваною, виходячи з тих завдань, для виконання яких добирається керівник зазначеного органу", - зазначає Трепак.

"Слід чітко розуміти: конкурс триватиме доти, доки в режисерів формування керівництва ДБР не буде стовідсоткової впевненості в тому, що місце його директора обійме "свій" кандидат. Поза будь-якими сумнівами: названий переможцем кандидат буде чітко зорієнтований на групу політичних "кураторів" силового блоку, які в СБУ "ведуть" Главк "К", у ГПУ мають "свій" департамент, а через недавню так звану судову реформу взяли під повний контроль судову владу", - йдеться в статті.

Нагадаємо, як пише Трепак, нова владна команда взяла під свій контроль "старі" правоохоронні органи (ГПУ, СБУ та МВС) і активно займається "прирученням" нових - НАБУ і САП.

Детальніше про ситуацію з антикорупційними органами в Україні читайте у статті Віктора Трепака "Правоохоронна реформа на фінішному старті" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".