UA / RU
Підтримати ZN.ua

Катастрофа MH17: захист російського ГРУшника хоче продовжити розслідування

Захист підозрюваного хоче також розглянути версію про військовий літак, який міг збити пасажирський лайнер.

В Нідерландах після майже двотижневої паузи поновилися судові слухання по справі про збитий в небі над Донбасом у 2014 році рейс МН17 Малайзійських авіаліній. На засіданні 22 червня виступили адвокати одного з обвинувачених - підполковника Головного розвідувального управління Росії Олега Пулатова.

Захист Пулатова заявив, що нідерландські прокурори помиляються, вважаючи, що літак був збитий з ракети "Бук". За словами адвоката, в ході розслідування прокуратура надто покладалася на інформацію та свідків з України. Водночас, як він стверджує, що нібито є вказівки на те, що Україна використала пасажирські літаки в якості "живого щита" для своїх винищувачів.

"Як би неймовірно це не звучало, це необхідно розслідувати", - наполягає адвокат.

Захист показала кадри людей, які нібито бачили два винищувачі, коли збили MH17, і хочуть, щоб ці свідки були заслухані. Адвокат також заявив, що справа складається з понад 40 000 сторінок і включає шість років досліджень, але "важлива інформація відсутня".

"На місці катастрофи не змогли провести криміналістичні розслідування, і воно було без нагляду упродовж чотирьох місяців. Тому не можна виключати, що докази були втрачені, змінені або навіть додані", - заявила захист.

Ван Ейк також вважає, що державна прокуратура "поспішно" вирішила притягнути до кримінальної відповідальності Пулатова, і заявляє, що не було приділено достатньої уваги іншим можливим версій трагедії, крім тієї, що МН17 був знищений ракетою "Бук".

"Сценарій військового літака не може бути знехтуваний. На нашу думку, розслідування не завершено", - сказав захисник Пулатова в суді.

Водночас він згадав Володимира Цемаха і назвав його "ключовою фігурою", бо Цемах - колишній начальник ППО в місті Сніжне і він добре знав усіх, хто і за що відповідав і які отримував накази і від кого.

"Коли був збитий МН17, він був начальником ППО і грав активну роль. Тому перш ніж передати справу в суд, в ньому має бути зібрано все. Роль Цемаха дуже велика. Питання в тому, коли розслідування буде завершене. Зараз справа не готова до судового розгляду", - стверджує захист.

Також адвокати Пулатова піддали сумніву результати розслідування. Зокрема, записи телефонних розмов бойовиків, які були передані слідству від СБУ.

Читайте також: Скорочувати витрати Держбюджету будуть за рахунок зарплат в держсекторі і культурних заходів – Мінфін

17 липня 2014 року над містом Шахтарськ Донецької області було збито "Боїнг-777", що належав "Малайзійським авіалініям" і здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам - Куала-Лумпур. У катастрофі загинули екіпаж і пасажири літака – 298 людей, включаючи 80 дітей. Літак був збитий ракетою ЗРК "Бук" 53-ї зенітної ракетної бригади ППО Збройних сил РФ, що дислокується в Курську.

У червні 2019 року JIT назвала імена чотирьох обвинувачених: це росіяни Сергій Дубинський ("Хмурий"), Олег Пулатов ("Гюрза"), Ігор Гіркін ("Стрєлков") і українець Леонід Харченко ("Крот"). Ще одним підозрюваним став колишній бойовик "ДНР" Володимир Цемах, якого Україна видала Росії в рамках обміну.

СБУ оголосила підозру фігурантам справи в скоєнні терористичного акту з людськими жертвами.

За п'ять років розслідування трагедії MH17 було встановлено точний час і маршрут переміщення зенітного ракетного комплексу "Бук" з РФ в Україну і назад, час і місце запуску ракети, якою збили авіалайнер, і дані понад 150 причетних до транспортування комплексу осіб.

Проте РФ досі заперечує свою причетність до злочину.

Суд у справі MH17 почався в нідерландському Схіпхол 9 березня. Чотирьох обвинувачених судитимуть заочно. Детальніше про процес в статті Володимира Кравченка "Заради справедливості" для ZN.UA.