UA / RU
Підтримати ZN.ua

Луценко за вказівкою Джуліані вигадав план розслідування проти Байдена в Україні – Guardian

Американські слідчі ще торік отримали електронні листи, отримані та надіслані Луценку, в яких описувалися різні елементи цієї схеми.

Гучне федеральне кримінальне розслідування в США проти адвоката Дональда Трампа Руді Джуліані в останні дні зосередилося на доказах того, що навесні 2019 року три українські прокурори, Юрій Луценко, Костянтин Кулик і Віктор Шокін, погодилися укласти з Джуліані та двома іншими американськими адвокатами контакти на сотні тисяч доларів, щоб отримати політичний та особистий вплив в адміністрації Трампа.

Федеральні слідчі вважають, що Джуліані та Вікторія Тойєнсінг й Джо ДіДженова, ймовірно, порушили федеральні закони про прозорість, які вимагають від американців, які працюють на іноземні уряди або інтереси, реєструватися як іноземні агенти в міністерстві юстиції США та повністю розкривати деталі кожної такої дії, яку вони робили від імені іноземних інтересів.

Федеральні прокурори південного округу Нью-Йорка склали список з більш ніж двох десятків конкретних дій Джуліані, Тойєнсінг та ДіДженови щодо просування особистих та політичних інтересів групи українських прокурорів та політичних фракцій в Україні, з якими вони були пов'язані, стало відомо британській газеті The Guardian.

Американські прокурори вважають кожну з цих дій вирішальним доказом потенційного порушення закону, сказали джерела, близькі до розслідування.

Як стало відомо Guardian, федеральні слідчі виявили великі, детальні плани, розроблені одним з колишнім генпрокурором України Юрієм Луценком, і схвалені Джуліані, згідно з якими вони повинні були оголосити та просувати розслідування щодо Джо Байдена та його сина Гантера в Україні, щоб підвищити шанси Трампа на переобрання.

За словами джерел, близьких до розслідування, слідчі ще минулого року отримали електронні листи, отримані та надіслані Луценку, в яких описувалися різні елементи цієї схеми.

Трамп та його соратники з 2019 року і до сьогодні висувають необґрунтовані твердження, які згодом були ретельно спростовані, про те, що Джо Байден, будучи віцепрезидентом, тиснув на Україну, щоб звільнити генерального прокурора за розслідування діяльності української енергетичної компанії Burisma, до ради директорів до якої входив Гантер Байден. Трамп бездоказово стверджував, що Байден домагався звільнення прокурора, щоб його син уникнув перевірки. Трамп сподівався зробити ці звинувачення центральною темою своєї кампанії 2020 року.

Guardian пише, що Луценко, будучи генеральним прокурором, погодився публічно оголосити про проведення в Україні кримінального розслідування щодо Джо і Гантера Байденов. Луценко водночас був рушійною силою для надання Джуліані, Тойєнсінг та ДіДженові юридичних гонорарів та контрактів на сотні тисяч доларів, розповіли джерела газети.

Лише несподіване обрання нового президента Володимира Зеленського, на якого українські прокурори, які задумували, практично не мали впливу, змусило їх відмовитися від свого плану - хоча й ненадовго. А все тому, що Трамп був одержимий ідеєю повернути все на круги свої якнайшвидше.

З цією метою в липні 2019 року Трамп зробив свій сумнозвісний "ідеальний" телефонний дзвінок Зеленському - на той час він утримував майже 400 млн доларів у рамках військової допомоги Україні - з метою чинити тиск на нового українського президента, щоб той оголосив про розслідування щодо Байденів. Викриття тіньової дипломатії Джуліані та телефонної розмови Трампа із Зеленським призвело до того, що Трамп став лише третім президентом США, якому оголосили імпічмент у Палаті представників. 

За словами людей, близьких до розслідування, федеральні слідчі отримали документи та свідчення свідків, у яких докладно описується, як три українські прокурори за вказівкою Джуліані допомагали Трампу та Джуліані просувати звинувачення Байдена та України, навіть якщо вони не мали під собою жодної основи.

По-перше, Луценко публічно заявив, що він відновлює розслідування Burisma і Байден перебуває під слідством у рамках ширшого розслідування. Заступник Луценка, Костянтин Кулик, очолив би ту частину розслідування, яка стосувалася Байденів, та публічно перевірив би будь-які звинувачення у неправомірних діях з їхнього боку. Нарешті, Віктор Шокін, колишній генеральний прокурор України, який раніше займався розслідуванням щодо Burisma, погодився публічно заявити, що Байден звільнив його, щоб припинити розслідування щодо Burisma, яке він проводив кількома роками раніше.

Читайте також: У США розслідують можливі зв'язки Джуліані з Фуксом та іншими українськими олігархами – журналіст

Луценко та інші так хотіли отримати вплив у Білому домі Трампа через Джуліані, що вирішили, що зможуть отримати ще більший доступ до нього, якщо організують ще й фінансову вигоду для Джуліані. Попри те, що Джуліані був найнятий тодішнім президентом Трампом як його особистий адвокат, Трамп не заплатив йому, і Джуліані висловив українцям своє розчарування.

У березні 2019 року Джуліані та Луценко досягли попередньої угоди між Джуліані та українськими органами влади про надання допомоги Україні у поверненні грошей на закордонних банківських рахунках, які, за словами Луценка, належали уряду. У різних проєктах контракту Джуліані мав отримати за свою роботу $300 тисяч, або $500 тисяч.

Потім, діючи за наполегливою рекомендацією Джуліані, Луценко, Кулик і Шокін погодилися заплатити двом адвокатам, близьким до Джуліані, Тойєнсінг і ДіДженові.

Подружжя Тойєнсінг і ДіДженова давно товаришують з Джуліані та є затятими прихильниками Дональда Трампа. Як Джуліані та Трамп, вони відстоювали різні теорії змови про те, що аморфна і зловмисна "глибинна держава" задумувала проти Трампа змову, щоб знищити його та його президентство.

Читайте також: У США розслідують можливі зв'язки Джуліані з Фуксом та іншими українськими олігархами – журналіст

Разом з Джуліані, Тойєнсінг і ДіДженова перебувають під федеральним кримінальним розслідуванням прокурора США в південному окрузі Нью-Йорка.

12 квітня 2019 року Тойєнсінг та ДіДженова направили Луценку та Кулику проєкт договору про передоплату, погодившись представляти інтереси обох чоловіків та допомогти розкрити "докази незаконної поведінки американців в Україні" - явне посилання на звинувачення на адресу Байденів. Договір передбачав виплату Луценку та Кулику авансу у розмірі 125 тисяч доларів.

Через три дні, 15 квітня, Тенсенг і ДіДженова направили Шокіну аналогічний договір про гонорар, погодившись представляти його інтереси "з метою збору доказів щодо його звільнення в березні 2016 року з посади генерального прокурора України та ролі тодішнього віцепрезидента Джо Байдена в цьому звільненні та поданні цих доказів владі США та інших країн". За цим контрактом Шокін мав виплатити адвокатам гонорар у розмірі 125 тисяч доларів.

Але за тиждень їхні плани були несподівано порушені: 21 квітня Україна переважною більшістю голосів обрала Зеленського президентом.

Читайте також: У США розслідують можливі зв'язки Джуліані з Фуксом та іншими українськими олігархами – журналіст

Луценко не мав впливу чи повноважень для укладання контрактів із Джуліані, уточнює Guardian.

Документи, оприлюднені 28 вересня у федеральному суді південного округу Нью-Йорка, пролили додаткове світло на перебіг розслідування. У них описуються матеріали, які шукали федеральні прокурори США, включаючи "угоди про гонорари з будь-яким громадянином України, включаючи колишнього генерального прокурора Юрія Луценка".

Джерело, яке бачило ордер на обшук у Джуліані, сказало газеті, що в ньому також перераховані 12 осіб, про які слідчі хотіли отримати інформацію. Серед них усі три українські прокурори: Луценко, Шокін і Кулик. В ордері на обшук також запитувалися будь-які записи, які є у Джуліані, що стосуються його спілкування з Тойєнсінг і ДіДженовою.

Читайте також: У США розслідують можливі зв'язки Джуліані з Фуксом та іншими українськими олігархами – журналіст

Нагадаємо, 28 квітня федеральні слідчі в Мангетені обшукали будинок і офіс Рудольфа Джуліані. Обшук в адвоката, а тим більше колишнього адвоката президента – безпрецедентний захід у США, що свідчить про серйозність розслідування.

Один з епізодів розслідування стосується співпраці Джуліані з представниками українського політикуму в 2019 році. За версією слідчих, вони допомагали Джуліані шукати компромат на сина конкурента Трампа, чинного президента США Джо Байдена, а він лобіював їхні інтереси в Адміністрації Трампа.