У Європейському союзі заявляють про те, що відставка голови Нацбанку України Якова Смолія, причиною якої він назвав політичний тиск, є «тривожним сигналом» і виступили за самостійну роль НБУ.
У четвер в Брюсселі речник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Пітер Стано сказав, що підрив НБУ ставить під загрозу авторитет і підтримку програми реформ в Україні.
«Оголошення про відставку глави Національного банку України Якова Смолія на тлі ймовірного політичного тиску посилає тривожний сигнал. Банк повинен зберігати здатність самостійно виконувати свою роль», - заявив він, додаючи, що« шлях до реформи в Україні непростий, особливо в нинішніх виняткових обставин пандемії коронавірусу».
«Європейський Союз буде і надалі підтримуватиме Україну в проведенні таких необхідних реформ і розраховує на те, що українська влада збереже свій рівень прихильності», - підкреслив представник ЄС.
Він також нагадав, що створення сильного та незалежного НБУ стало фундаментальним досягненням для України, яке «як і раніше має вирішальне значення для майбутнього успіху країни».
«В останні роки Національний банк України зробив сміливі та такі необхідні кроки для забезпечення макрофінансової стабільності України й сприяння сталому відновленню економіки. Політика Банку добре послужила українській економіці та українському народу завдяки стабілізації національної валюти, зниження інфляції та збільшення іноземних резервів, реструктуризації всього банківського сектора і повернення активів, втрачених в результаті банківського шахрайства», - додав Стано.
Нагадаємо, що глава Нацбанку Яків Смолій написав заяву про звільнення вчора, 1 липня, о 17.00 і передав президенту Володимиру Зеленському.
Однак Смолій недавно заявляв про свій намір працювати на своїй посаді до 2025 року.
Раніше Смолій звітував перед профільним комітетом парламенту, а пізніше і в залі Ради, і цей звіт можна вважати успішним, оскільки ні гострих питань, ні аргументованих претензій він від депутатів не почув. З тезами виступу глави НБУ можна ознайомитися за посиланням.
Відзначимо, що ще в березні джерело ZN.UA в Офісі президента повідомив, що Володимир Лавренчук, Олена Щербакова, Кирило Шевченко і Богдан Данилишин є ймовірними кандидатами на нового главу НБУ в разі відставки Смолія.
Чутки ходили з початку року й нарешті справдилися — Яків Смолій пішов з посади голови правління Національного банку. Чому це погана новина й навіщо НБУ Офісу президента, розповідаємо в тексті Юлії Самаєвої "Між Банковою та Нацбанком".