UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС нагадав Україні, що досі не порушено справу про шахрайство в ПриватБанку майже на 5 мільярдів євро

У Брюсселі також говорять про важливість забезпечення незалежності НБУ

Напередодні неофіційної зустрічі членів Ради Асоціації Україна-ЄС, яка відбдеться 8 грудня, Європейський Союз сьогодні опублікував свій щорічний Звіт про діяльність Асоціації в Україні. У звіті представлена інформація про хід реалізації Україною реформ, передбачених Угодою про асоціацію ЄС-Україна, за останній рік.

"Не дивлячись на дестабілізаційні дії Росії, конфлікт на сході та спалах коронавірусної пандемії, Україна продовжує рухатися шляхом реформ. Дуже важливо, щоб українські політичні лідери продовжили ці зусилля і зробили реформи незворотними, особливо у сфері верховенства права. Український народ цього очікує", - заявив глава європейської дипломатії Боррелль.

Комісар з питань сусідства і розширення Олівер Варгелій додав, що ЄС буде продовжувати підтримувати Україну в просуванні програми реформ, повною мірою реалізовувати та пожинати плоди Угоди про асоціацію, а також пом'якшувати негативний вплив коронавірусної кризи.

"Ми очікуємо, що Україна буде підтримувати спільні цінності демократії, верховенства права, повагу міжнародного права та прав людини, в тому числі прав осіб, що належать до меншин. Наша спільна мета - підтримати стратегічну орієнтацію України на більш тісну інтеграцію з Європейським Союзом", - сказав він.

У звіті висвітлюється бурхлива законодавча діяльність, яка характеризувала перші місяці роботи нового парламенту та уряду України, відображаючи очікування громадян України. Ключові завдання, такі як банківська і земельна реформи, також просунулися.

У сфері правосуддя, верховенства закону і боротьби з корупцією стався ряд позитивних подій, зокрема, Вищий антикорупційний суд (ВАСК) виніс свої перші вердикти. Поліпшилася співпраця між Національним антикорупційним бюро України (НАБУ) і Спеціалізованої антикорупційною прокуратурою (САП), проте зараз кількість обвинувальних вироків, винесених за результатами розслідувань корупційних справ, залишається низьким. Водночас недавні рішення Конституційного суду України ставлять під сумнів досягнення країни в боротьбі з корупцією і підтверджують, що енергійна судова реформа залишається життєво важливою. Як і раніше не порушено судове переслідування у зв'язку з шахрайством з боку ПриватБанку на суму 4,6 млрд. євро.

Після прийняття закону про банківську діяльність, який допоміг забезпечити фінансову стабільність України, важливо забезпечити незалежність Національного банку і зберегти довгострокову монетарну і фінансову стабільність, попри липневу відставку голови НБУ. Триває реалізація торгової глави Угоди про асоціацію, в тому числі деякі заходи щодо сприяння торгівлі та митного оформлення.

Новий договір про транзит газу між Росією та Україною за сприяння ЄС був підписаний в кінці 2019 року. Процес розукрупнення успішно завершився, але процес анбандлінга оператора з передачі електроенергії застопорився. Україна заявила про готовність співпрацювати з Європейським Союзом в проведенні необхідних реформ, пов'язаних з транспортом, навколишнім середовищем і зміною клімату, однак їх реалізація в цих областях залишається складним завданням, кажуть в ЄС.

У доповіді підкреслюється важливий прогрес, досягнутий Україною в цифровому секторі. ЄС також вітає реформу у сфері децентралізації та закликає Україну продовжувати подальший розвиток законодавства в цьому напрямку. Інші досягнення містять політику розвитку сільського господарства і сільських районів.

Подальші узгоджені зусилля також будуть потрібні в таких секторах, як енергетика, корпоративне управління державними підприємствами, а також в областях судової реформи та верховенства права в цілому, де існує явний попит на прогрес серед українських громадян.

Читайте також: Спори про націоналізацію Приватбанку шкодять інвестклімату України - голова правління

Олігарх Ігор Коломойський знову в судовому порядку намагався повернути собі націоналізований Приватбанк. Через чотири роки в Україні не завершено жодного розслідування, яке б довело шахрайство і виведення коштів із банку колишніми акціонерами та менеджерами. Позиції ексвласників зміцнюються, а нинішнього власника, тобто держави, — слабшають. Про те, чому так, читайте в інтерв'ю Юліїї Самаєвої з головою правління Приватбанку Петром Крумханзлом.