UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як виглядає життя подвійних агентів після викриття? – POLITICO

Деякі шпигуни є надто важливими, щоб їхні керівники залишили їх гнити в іноземній в’язниці після того, як їх затримали, і їх обмінюють на інших шпигунів. Інколи їх ловці не бажають розглядати можливість обміну, оскільки зрада була настільки серйозною, що тривалий термін ув’язнення здається заслуженим.

З огляду на те, що тема шпигунства повернулася в заголовки газет після того, як трьом болгарським громадянам Великої Британії  висунули звинувачення під час розслідування щодо підозрюваної російської шпигунської групи, POLITICO зібрало кейси, як діяли колишні винуватці після розкриття.

Гламурне життя

Для Анни Василівни Кущенко (також відомої як Анна Чепмен), колишньої російської  агентки, чиє вогняне волосся привернуло увагу американської та британської бульварної преси, життя після шпигунства було прибутковим і сповнене  показами мод, телебаченням і можливостями для бізнесу. Чепмен, яка взяла своє прізвище від британця, за якого вона ненадовго вийшла заміж, була вшанована після повернення додому після того, як її передали більше десяти років тому в найбільшому обміні шпигунами з часів закінчення холодної війни. Сполучені Штати звільнили 10 росіян, у тому числі Чепмен, а Кремль передав Сергія Скрипаля, офіцера російської розвідки, засудженого за шпигунство на користь Великобританії, а також трьох інших осіб.

Читайте також: Російська "Мата Харі" Ганна Чапман запропонувала одружитися Сноудену

Вона та її товариші-сплячі агенти зустрілися з Володимиром Путіним після прибуття та, як повідомляється, разом заспівали патріотичних пісень. Багатьом із них потім призначили добре оплачувану роботу консультантів у державних компаніях, але Чепмен потрапила в голову з Кремлем, який бажав рекламувати її як «дівчину Бонда». Спочатку вона була призначена радником генерального директора російського банку. Але з тих пір вона була і подіумною моделлю, і модельєром, і телеведучою, і підприємцем.

Читайте також: Блінкен поговорив з американцем, засудженим у Росії за шпигунство — CNN
Читайте також: Хакери шпигували за дипломатами посольств чотирьох країн у Білорусі — Reuters

Андрій Безруков, відомий у США як Дональд Хітфілд, який також повернувся в тому ж обміні, переосмислив себе як академік Університету міжнародних відносин у Москві.

"Сумую за домом"

Трьом із сумнозвісної кембриджської п’ятірки — Кіму Філбі, Гаю Берджесу та Дональду Макліну — вдалося уникнути полону та втекти до Москви. Їхня роль подвійних агентів досі не дає спокою британській розвідці — усі троє були нащадками британського вищого класу, людьми, які вважалися цілком надійними.

Вони завдали глибокої та тривалої шкоди британським спецслужбам: між собою вони передали тисячі надсекретних документів, попередили про можливих російських перебіжчиків і зрадили тих, хто працював на британців та американців за залізною завісою.

На відміну від Чепмен, ніхто з них не жив гламурним життям у сірому Радянському Союзі. Філбі був засмучений тим, що КДБ багато років йому не довірялл і не став працювати. Перші кілька років він перебував під фактично домашнім арештом. Його найближчий контакт із КДБ, Михайло Любімов, який керував відділеннями КДБ у Британії та Данії під час холодної війни, пізніше розповів, що росіяни боялися, що Філбі може втекти назад до Британії через нудьгу та тугу за домом.

Можливо, це був недаремний страх — Філбі скучив за крикетом і елітними магазинами Harrods і Fortnum & Mason. Пізніше йому доручили другорядну роль у підготовці новобранців КДБ і дозволили написати цензуровану книгу спогадів. Берджесс і Маклін також важко адаптувалися до життя в Радянському Союзі. Розпусне життя Берджесса, яке було сповнене  алкоголю, стало більш безладним. Маклін був більш дисциплінованим і асимілювався в Радянському Союзі, працюючи спеціалістом з економічної політики Заходу та британських зовнішніх справ. Але він теж почав пити, і його дружина Мелінда ненадовго покинула його, перш ніж повернутися на Захід.

Нація, заради якої ви ризикували своєю свободою, може не завжди прийти (на допомогу) — особливо якщо у вас немає на її представників якихось даних, бажано брудниз.

Охоронець британського посольства Девід Баллантайн Сміт, родом із Пейслі в Шотландії, зараз відбуває 13-річний термін ув'язнення після того, як його визнали винним у шпигунстві на користь Росії. Він скопіював секретні документи, які знайшов у незамкнених картотеках і на столах у берлінському посольстві, де він працював.

Залишили гнити у в'язниці

Читайте також: Директор ЦРУ назвав причину, чому Прігожин скасував похід «Вагнера» на Москву - Business Insider

Співробітник ЦРУ Олдріч Еймс і Роберт Ганссен з ФБР були заарештовані в 1990-х роках. Ханссен шпигував на користь радянських і російських спецслужб з 1979 по 2001 рік, і його зрада була описана прокурорами як «можливо, найгірша катастрофа розвідки в історії США». Він продав тисячі надсекретних документів щодо ядерної стратегії США, розробок технологій військової зброї та американських програм контррозвідки.

Читайте також: Путін сидів на параді між ветеранами НКВС та КДБ, які жодного дня не були на фронті – ЗМІ

Еймс надав імена агентів КДБ, які таємно працювали на Вашингтон, яких було страчено після їх викриття. Ходили деякі розмови про те, що їх залучили до обміну шпигунами, але росіяни не мали шпигунів рівного калібру для обміну — крім того, їхня зрада була настільки огидною, що стосується американських відомств, вони не заслуговували на це. торгуються. З 2002 року до своєї смерті цього року в червні у віці 79 років Ханссен перебував у в'язниці суворого режиму в Колорадо, де його утримували в одиночній камері 23 години на добу. Еймс, якому зараз 82 роки, відбуває довічне ув'язнення у в'язниці середнього рівня безпеки в Індіані.  

Читайте також: У Криму ФСБ наказала залізничникам шпигувати за пасажирами – АТЕШ

"Відтоді їх ніхто не бачив" та інші таємниці 

Не всіх заарештовують. Двоє росіян, підозрюваних у отруєнні в Солсбері в 2018 році, з'явилися на російському державному телебаченні після того, як їх впізнали підозрюваними. Вони стверджували, що відвідують «чудове» англійське місто як туристи, щоб побачити його собор. У звіті BBC за 2021 рік повідомили, що відтоді їх ніхто не бачив.