Колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко висловив готовність у разі необхідності дати свідчення Конгресу США в рамках процедури імпічмента президента Дональда Трампа.
"Я абсолютно відкритий і знаю, що всі мої дії були законними, всі мої заяви були законними, я нічого не боюся. Я боюся за свою країну, тому що, здається, Україна зараз стала жертвою всередині великого американського шторму. Я хочу захистити свою країну", - заявив Луценко в інтерв'ю BBC, опублікованому в понеділок, 30 вересня.
Він нагадав, що українські правоохоронні органи відкривали три кримінальних провадження щодо компанії Burisma Миколи Злочевського, екс-міністра екології в уряді Миколи Азарова.
Кримінальне провадження про несплату податків було закрите Генпрокуратурою після того, як Burisma погасила 180 млн гривень заборгованості й оплатила нараховані штрафи.
"Вони заплатили гроші. Може бути цю звучить дико для американського або вашого (британського, - Ред.) законодавства. Але за українськими законами, якщо вони заплатили – вони вільні. Справу закрили. Я впевнений, що це було законно. І успішно для українського бюджету", - заявив Луценко.
Він нагадав, що друге кримінальне провадження, що стосувалося незаконної видачі Мінекології на чолі зі Злочевським дозволів на користування надрами в 2010-2012 роках, генпрокурор Віктор Шокін передав до Національного антикорупційного бюро.
"Наскільки мені відомо, вони закрили справу без будь-якого розслідування", - сказав Луценко. При цьому він забув нагадати, що справу було закрито не НАБУ, а Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою в 2017 році через "недостатність зібраних слідством доказів".
Третє кримінальне провадження про відмиванні грошей компанією Злочевського, за словами Луценка, перебуває на стадії досудового слідства.
"Це справа все ще розслідується Генеральною прокуратурою. Але вона не пов'язана з Байденом, оскільки можливе відмивання коштів паном Злочевським могло відбуватися за два роки до того, як Хантер Байден став членом ради директорів", - пояснив екс-генпрокурор.
Луценко також стверджує, що пояснив Рудольфу Джуліані, що дії Байденов межами юрисдикції українських правоохоронних органів. При цьому, за словами Луценка, він запевнив Джуліані в готовності ГПУ сприяти американському слідству в рамках міжнародної правової допомоги.
Як повідомлялося, 26 вересня у США оприлюднили скаргу співробітника розвідки на дії Дональда Трампа під час розмови з Володимиром Зеленським. Інформатор підозрюєв Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президента США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера. А оточення Трампа намагалося заблокувати стенограму розмови, помістивши її до сховища інформації про таємні операції розвідки.
Також повідомляється, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку контактував з керівником Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановим, а також літав до Мадридр для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.
25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їхньої липневої телефонної розмови.
Міністерство юстиції вивчило документ і не знайшло в словах Трампа ознак порушення федерального законодавства.
Однак це не переконало представників Демократичної партії в нижній палаті Конгресу в необхідності відмовитися від ідеї імпічменту. Про початок процедури спікерка Палати Представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.
Детальніше про скандал, помилки Зеленського у спілкуванні з Трампом їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між двома стільцями" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".