Постійне представництво України при ООН опублікувало список країн, які відмовилися підтримати резолюцію "Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим і м. Севастополь (Україна), а також частин Чорного й Азовського морів". Проект резолюції був ініційований Україною та представлений від імені групи держав, Генеральна Асамблея ООН більшістю голосів підтримала її.
Загалом документ підтримали 66 держав, 72 – утрималися, 19 – проголосували проти. Це:
1. Вірменія
2. Білорусь
3. Болівія
4. Бурунді
5. Камбоджа
6. Куба
7. КНДР
8. Іран
9. Лаос
10. М'янма
11. Нікарагуа
12. Росія
13. Сербія
14. Південний Судан
15. Судан
16. Сирія
17. Узбекистан
18. Венесуела
19. Зімбабве
Постійні представник України при ООН Володимир Єльченко звернув увагу на те, що крім відвертих сателітів РФ, яка традиційно намагалася зірвати ухвалення резолюції, до списку потрапили й країни СНД.
У резолюції міститься перелік загроз, які Росія створює для України, Чорноморського регіону та всієї Європи, перекидаючи війська й озброєння в анексований Крим, і міститься прямий заклик до РФ негайно демілітаризувати український півострів і припинити його окупацію.
У резолюції ООН також зазначено, що своїми діями РФ грубо порушує Будапештський меморандум 1994 року, в якому, серед іншого, була підтверджена відданість повазі незалежності, суверенітету та існуючих кордонів України.
Окремо в резолюції йдеться про атаку росіян на українську корабельну групу в Керченській протоці та Чорному морі 25 листопада.
Держави, які проголосували за резолюцію, закликали РФ не перешкоджати свободі судноплавства в Чорному та Азовському морях і Керченській протоці, припинити переслідування торгових суден, а також засудили незаконне будівництво мосту через Керченську протоку.
Нагадаємо, 25 листопада російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяця заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".
Згодом українських моряків вивезли до Москви, наразі більшість з них тримають у СІЗО "Лефортове". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з державами "Великої сімки".
У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли представники силового блоку: прикордонники, армія, поліція та СБУ.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".