UA / RU
Підтримати ZN.ua

Група БРІКС офіційно запросила приєднатися шість країн, серед яких Саудівська Аравія та Іран

Дебати про розширення були головним питанням порядку денного саміту в Йоганнесбурзі. 

Лідери групи країн, що розвиваються, БРІКС запросили Саудівську Аравію, Іран, Ефіопію, Єгипет, Аргентину та Об'єднані Арабські Емірати приєднатися до “клубу” — крок, спрямований на посилення впливу блоку, який пообіцяв захищати інтереси "Глобального Півдня". Про це повідомляє Reuters.

Розширення може також прокласти шлях для десятків зацікавлених країн, які прагнуть вступити до БРІКС, в той час, коли геополітична поляризація стимулює зусилля Пекіна і Москви, спрямовані на те, щоб перетворити групу на життєздатну противагу Заходу. Наразі до БРІКС входять Бразилія, Індія, Китай, Південна Африка та РФ.

Президент ПАР Сиріл Рамафоса, який приймав саміт лідерів БРІКС, оголосив у четвер, що нові країни-кандидати будуть прийняті в організацію 1 січня 2024 року. Це буде перше розширення групи з 2010 року.

Дебати щодо розширення БРІКС стали головним питанням порядку денного триденного саміту в Йоганнесбурзі. І хоча всі члени БРІКС публічно висловили підтримку розширенню, серед лідерів були розбіжності щодо того, наскільки і як швидко це має відбутися.

Читайте також: Лідер Китаю несподівано для всіх пропустив ключовий захід саміту БРІКС – CNN

Попри те, що в країнах БРІКС проживає близько 40% населення світу і виробляється чверть світового валового внутрішнього продукту, нездатність членів БРІКС домовитися про узгоджене бачення розвитку групи вже давно призвела до того, що вона не відповідає своїй вазі як глобального політичного та економічного гравця.

Понад 40 країн висловили зацікавленість у приєднанні до БРІКС, кажуть південноафриканські чиновники, а 22 країни офіційно попросили прийняти їх до групи.

Ці країни представляють неоднорідний пул потенційних кандидатів, мотивованих переважно бажанням вирівняти глобальне ігрове поле, яке вони вважають спрямованим проти них.

Розширення групи країн з ринками, що розвиваються, може допомогти посилити її глобальну роль і протистояти домінуванню G7, пише Bloomberg. За словами Рамафоси, блок також доручив своїм міністрам фінансів і керівникам центральних банків розглянути питання про місцеві валюти, платіжні інструменти та платформи і доповісти про це на наступному саміті.

"Ми досягли консенсусу щодо першого етапу цього процесу розширення, за яким будуть інші етапи", - сказав Рамафоса, сидячи поруч з іншими лідерами групи.

Читайте також: NYT: Путін на саміті БРІКС шукає підтримку для своєї війни проти України

Приєднання Саудівської Аравії, найбільшого світового експортера нафти, разом з Іраном та ОАЕ, означатиме, що група об'єднає кількох найбільших виробників енергоносіїв із найбільшими споживачами у світі, що розвивається, — це надасть їй значного економічного впливу. Оскільки більша частина світової торгівлі енергоносіями здійснюється у доларах, розширення БРІКС також посилює здатність блоку перевести більшу частину торгівлі в альтернативні валюти.

Розширення БРІКС також означатиме більший вплив групи у світових справах і може призвести до формування іншого типу глобальної економіки, вважає Bloomberg Economics. Це пов'язано з тим, що в порівнянні з G7, БРІКС менш орієнтована на ринок.

"Розширення БРІКС зумовлене бажанням побудувати альтернативу міжнародній системі, заснованій на гегемонії США. Слід розрізняти використання долара США як торгової валюти, яке може зменшитися, оскільки багато хто шукає альтернативу, і як резервної валюти, з якою майже жодна інша країна або група країн не має такого розміру, інституційної довіри та вільно конвертованої валюти, щоб конкурувати”, - сказав аналітик Хаснайн Малік.

Поштовх до розширення був значною мірою ініційований Китаєм, але мав підтримку Росії та Південної Африки. Індія була стурбована тим, що розширення БРІКС перетворить групу на рупор Китаю, в той час як Бразилія побоювалася, що це може відштовхнути Захід.

"Індія працюватиме з іншими претендентами на вступ до БРІКС, щоб допомогти їм приєднатися до групи”, - заявив прем'єр-міністр Нарендра Моді на брифінгу в Йоганнесбурзі.

Читайте також: Путін заявив, що наступний саміт БРІКС пройде у Росії

FT раніше писала, що якщо до БРІКС приєднаються країни, які прив’язані до Китаю борговими чи інвестиційними зв’язками, організація все менше буде схожа на групу для країн, що розвиваються, а більше на фан-клуб гегемона, який прагне влади. На думку аналітиків, країни БРІКС ризикують стати сателітами Китаю.