Українська делегація в ТКГ недостатньо дієво реагує на спроби суб'єктивізації ОРДЛО в переговорному процесі. Таку думку висловив в інтерв'ю інтернет-ресурсу "ОстроВ" представник Окремих районів Донецької області України в ТКГ, журналіст Сергій Гармаш.
"Так, Леонід Макарович почав розмовляти набагато жорсткіше, навіть порушуючи правило "мінської лексики", ми почали активніше заявляти, що Росія не посередник, а сторона конфлікту. Але Васька слухає та їсть. На практиці, на ТКГ нічого не змінюється: Росія як і раніше, всупереч Мінським документам, заявляє, що вона «другий посередник», а говорять, в основному, маріонетки Росії з окупованих нею Донецька і Луганська. І ми продовжуємо грати в цю гру", - сказав Гармаш.
Він пояснив свою думку на конкретному прикладі:
"Об'єктивний факт - коли я увійшов в процес, їх (представників Росії з окупованих районів Донецької та Луганської областей) було в кожному віконці (віртуальні вікна; консультації ТКГ проходять в онлайн-режимі) по дві людини. Сьогодні їх уже - по чотири (! ). З'явилися якісь «громадські експерти» незрозуміло від кого. Але ми, чомусь, ставимо питання, не про статус незрозумілих людей, а тому, що на робочій групі вони з'являються у вікні окремому від представника ОРЛО Мірошника... Але для нас, на мій погляд, важливим має бути не кількість вікон, а сама поява на ТКГ людей, яких не запрошував ні один з членів ТКГ. Росія заявила, що вона не має відношення до формування складів «інших делегацій». Україна їх не запрошувала. ОБСЄ - теж. Тоді - хто?".
Гармаш підкреслив, що нереагування на присутність "громадських експертів" ОРДЛО в переговорах означає факт визнання ОРДЛО повноцінною стороною переговорного процесу, повноцінною делегацією.
"Якщо ми погоджуємося з фактом присутності цих людей (не важливо в окремому вікні або в груповому), то ми, виходить, визнаємо маріонеток Росії з ОРДЛО окремими делегаціями? Визнаємо їх право самим запрошувати на переговори «експертів»? Визнаємо їх повноцінною стороною переговорів? Ми не реагуємо на це, а вони вже третє засідання сидять на ТКГ і потім нам будуть розповідати про таку переговорної «традиції». Але ж традиції створюємо ми", - акцентував журналіст.
На його думку, "ми пропускаємо дрібні удари в ТКГ. І їх вже накопичилася критична маса".
"З одного боку, ми, начебто, говоримо правильні речі, а з іншого, - по суті, на практиці нічого ж не змінюється. Мені здається, якби ми займали принципову позицію не тільки на словах, а й підкріплювали її справами, то Мінськ був би ефективнішим", - сказав Сергій Гармаш.
На питання про його дії, якщо ситуація з "громадськими експертами" від ОРДЛО не зміниться, представник переселенців в ТКГ не виключив можливості свого виходу з делегації.
"Тут якраз все просто: або я переконую керівництво в правоті своїх аргументів, і ми починаємо дієво реагувати на порушення формату переговорів і режиму конфіденційності; або мене переконують, що я не маю рації, що це секретна супер-пупер ефективна тактика - і я це приймаю; або - потрібно шукати відповіді на запитання: що я роблю на кораблі, який пливе не в ту сторону? тобто, - не час на вихід? у будь-якому випадку, суб'єктивізованішим маріонеток з ОРДЛО як окремих делегацій я не стану", - сказав С. Гармаш.
19 січня Сергій Гармаш повідомив про те, що на засіданні ТКГ були присутні так звані "громадські радники" з територій Донецької та Луганської області, контрольованих проросійськими бойовиками. Тоді питання української делегації про те, хто ці люди, залишилося без відповіді. За словами Гармаша, координатор підгрупи ОБСЄ не зміг цього пояснити, а лише сказав, що на переговорах не заведено підіймати питання статусу учасників.
Водночас під час засідання робочої підгрупи ТКГ з політичних питань 16 лютого часто порушувалося питання про сторони збройного конфлікту. За словами Гармаша, позиції української делегації та інших учасників в цьому питанні відрізнялися.