UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гармаш про заяву Єрмака щодо Донбасу: «Я не вірю в перспективність кластерів»

На думку Гармаша, кластери мають потенціал інструменту дипломатичного тиску на Росію.

Представник Донецька у Тристоронньої контактній групі, журналіст Сергій Гармаш засумнівався в ефективності проекту «Ключових кластерів з виконанню Мінських домовленостей» як інструменту завершення війни в Донбасі. У той же час, він допустив, що вони можуть стати ефективним важелем дипломатичного тиску на Росію. На заяву керывника Офісу президента Андрія Єрмака про те, що Україна підтримала проект «кластерів», запропонований Німеччиною і Францією, Гармаш відреагував у Facebook.

«Я не вірю в перспективність кластерів, як інструменту закінчення війни. Але я бачу їх потенціал як дипломатичного інструменту тиску на Росію. У повідомленні Єрмака я акцентував би увагу не на словах про «підтримку України» франко-німецького проекту кластерів, а на тому, що «сьогодні Берлін, Париж і Київ мають говорити єдиним голосом». Тобто, сьогодні важливий не стільки текст проекту, скільки єдина позиція трьох столиць», - написав журналіст ввечері в середу, 14 липня.

Гармаш уточнив, що не не бачив тексту, «підтриманого Україною» і знає про три варіанти цього проекту зі ЗМІ.

«Як і всі, я бачив три варіанти кластерів, які були злиті в ЗМІ росіянами: франко-німецькі, українські та російські. Український варіант відрізнявся від франко-німецького, а російський, фактично, суперечив і першому, і другому», - повідомив він.

Гармаш звернув увагу, що франко-німецький проект містить неприйнятну для України умову: збереження в ОРДЛО незаконних збройних формувань (так званої народної міліції) і доручення їй охорони правопорядку до і після виборів.

«Як мінімум, це суперечить Мінському комплексу заходів, що передбачає роззброєння незаконних збройних формувань», - пояснив журналіст. Однак навіть незважаючи на це, на його думку, Росія навряд чи «підпишеться» під франко-німецьким проектом.

«Там є і позиція, яка однозначно і критично неприйнятна для Росії - затвердження кластерів на рівні глав держав і урядів. Це рівнозначно визнанню Москвою себе стороною конфлікту, що перекреслює для Кремля весь сенс його донбаської авантюри і багатомільярдних витрат на неї», - констатував Гармаш.

Він висловив упевненість, що навіть якщо Кремль формально і підтримає «кластери», то реально виконувати взяті на себе зобов'язання традиційно не буде.

«Ми вже маємо досвід Мінських угод, підписаних представниками РФ», - нагадав журналіст.

«Тому, давайте почекаємо зі «зрадою», принаймны, поки не з'явиться більше інформації. Давайте розглядати політичні заяви в дипломатичному контексті, і в якості інструментарію, а не декларацій. Зрештою, реальні «зрадні» наміри ніхто б так голосно не декларував», - підсумував Гармаш.

Читайте також: Проблемою нормандського формату є відсутність політичної волі Росії — посол Франції

Президент Володимир Зеленський на зустрічі з Ангелою Меркель у Берліні 12 липня заявив, що Україна підтримала запропонований Францією і Німеччиною проект «кластерів» і поклав на Росію відповідальність за те, що до його реалізації так і не приступили. Канцлер у свою чергу заявила, що Берлін виступає за імплементацію Україною «формули Штайнмаєра».

Після повернення з Німеччини Єрмак підтвердив підтримку Україною франко-німецького проекту.

Детальніше про підсумки візиту Зеленського до Берліна і його переговорів із Меркель - у статті Володимира Кравченка «Меркель не повернула назад «Північний потік» для читачів ZN.UA.