До Конституційного суду України надійшло подання про конституційність закону "Про відновлення довіри до судової влади в Україні". Як повідомили в прес-службі КС, подання 76 народних депутатів з цього питання надійшло до суду в понеділок. Згідно з регламентом КС, воно передано на вивчення в секретаріат суду.
Як повідомлялося, Верховна Рада 8 квітня ухвалила закон "Про відновлення довіри до судової системи", який також називають законом про люстрацію суддів. Закон передбачає правові та організаційні засади проведення спеціальної перевірки суддів судів загальної юрисдикції.
Згідно з пояснювальною запискою, документ визначає, що перевірка суддів проводиться протягом одного року з моменту формування тимчасової спеціальної комісії, порядок створення якої також визначено цим законом.
У законопроекті прописані десять випадків, коли суддя підлягає люстрації. Серед них - ухвалення політичних рішень - таких як обмеження прав громадян на проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій в Україні в період з 21 листопада 2013 р. до дня набрання чинності цього закону.
Крім того, підставою для перевірки може стати прийняті суддями рішення у справах, пов'язаних з проведенням виборів Верховної Ради 7-го скликання, скасуванням їх результатів або позбавлення статусу народного депутата парламентаріїв, обраних у парламент 7-го скликання.
Суддя також підлягає перевірці, якщо приймав рішення, яке згодом Європейським судом з прав людини було визнано таким, що порушує Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, у тому числі статей 14 і 18 цієї Конвенції.
В перехідних положеннях зазначено, що з моменту набрання чинності цього закону повноваження членів Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України припиняються. Після чого ці органи формуються у відповідності з чинним законодавством.
Читайте також:
Набув чинності закон про люстрацію суддів