UA / RU
Підтримати ZN.ua

Голова СБУ на диво задоволений адміністрацією Трампа - Bloomberg

Попри лояльну до Москви риторику американського президента, e Києва все одно є причини хвалити нинішню американську адміністрацію.

Василь Грицак здається останнім, від кого можна було б чекати похвали на адресу президента 3 Дональда Трампа і підходу його адміністрації до Росії. Будучи головою СБУ, він добре розуміється на російських апетитах в Україні. А Трамп, здається, часто забуває про російську загрозу.

Про це на сторінках Bloomberg пише оглядач Елі Лейк. Минулого літа американський президент запропонував створити спільну американо-російську комісію для оцінки кіберзагроз, що було безглуздою ініціативою, зважаючи на те, що саме Росія за допомогою кібератак намагалася вплинути на вибори в США у 2016 році. Втім, ця пропозиція "померла у зародку".

Нещодавна адміністрація Трампа повідомила Конгрес, що не збирається накладати санкції, які американські парламентарі ухвалили минулого року у відповідь на втручання у вибори. Через це голова меншості у Сенаті Чак Шумер звинуватив Трампа в "надзвичайній халатності".

Але Грицак бачить ситуацію інакше. Під час зустрічі з журналістами у Вашингтоні він сказав: "Я переконаний, що президент Трамп розуміє загрози для України з боку Росії". З рештою, не дивно, що він сказав саме це. Україна слабка і потребує будь-якої допомоги США, яку вони тільки можуть надати. Немає сенсу конфліктувати з американським президентом, особливо зараз.

Коли Грицака запитали, на чому ґрунтуються його висновки, він відповів: "Ми аналізуємо дії уряду США. Вони включають не лише санкції, а й надання нам летальної зброї і інші заходи. Наші контакти з американською розвідкою зараз на підйомі".

Це теж звучить незвично. Минулого місяця три начальника російської розвідки відвідали Вашингтон і зустрілися з трьома американськими колегами. Такі зустрічі безпрецедентні. І зважчаючи на роль Росії у дестабілізації України і американської політичної системи, здається, що зараз зовсім не час для американо-російської співпраці.

То що ж відбувається? Щоб зрозуміти, чому голова СБУ настільки задоволений співпрацею з США, варто розглянути певний контекст. Коли російські військові окупували Крим, а згодом і частину сходу України, адміністрація президента Барака Обами була заскочена зненацька. Американські чиновники сказали українським колегам не чинити опір.

Обама переконав союзників у Європі накласти економічні санкції на низку впливових росіян і деякі сектори російської економіки, але відмовився відправляти Києву оборонне озброєння і тримав українську службу розвідки на відстані витягнутої руки.

Трамп за рік свого президенства розвернув політику Обами, ухваливши не лише поставки снайперських гвинтівок в Україну, а й протитанкових ракет Javelin. І це частина причин, чому Грицак високо цінить роботу Трампа.

Інша причина криється в розвідці. Чиновники з України і США розповіли автору про кілька розслідувань найвищого рівня, в яких ЦРУ і СБУ співпрацюють більш тісно, ніж в часи Обами, який не хотів втручатися у війну Росії проти української держави. Втім, ЦРУ нарощує можливості проти Росії з 2014 року і надала відносинам з Україною вищого пріоритету.

Співпраця у розвідці, за словами українських і американських чиновників, працює в обох напрямках. США допомогли Україні викрити диверсантів, які готували атаки на її території. Українці нещодавно надали ЦРУ нову інформацію про спроби іранських дипломатів купити українські ракети класу "земля-повітря".

Знову ж таки, це несподівано. Автор нагадує про колишнього голову виборчого штабу Трампа Пола Манафорта, якого звинувачують у відмиванні мільйонів доларів, отриманих від екс-президента України Віктора Януковича, союзника Володимира Путіна. Уряд, який замінив команду президента-втікача, допоміг виявити незаконні платежі Манафорту.

Грицак вважає, що співпраця з США працює. За його словами, присутність США лякає Росію. Для підтвердження цієї тези він звертає увагу на те, як російські державні ЗМІ обговорюють американо-українські відносини.

"Росія постійно говорить про те, що ЦРУ і СБУ пов'язані і діють скрізь. Кожен раз, коли вони бачать людей в камувляжі, вони кажуть, що ЦРУ в Україні. Коли наші снайпери працюють дуже ефективно, російска пропаганда захлинається жовчю", - сказав Грицак, додавши, що все це доводить страх Росії перед США.

Автор зауважує, що це той рідкісний випадок, коли політика страху дає певну надію.

Наприкінці грудня 2017 року американські ЗМІ повідомили про те, що президент США Дональд Трамп санкціонував поставки Україні протитанкових озброєнь, в тому числі і комплексів Javelin.

Як писала американська газета The Wall Street Journal, американські офіційні особи уважно вивчають питання передачі Україні зброї Javelin. Захоплене американське озброєння сепаратисти і росіяни можуть використати проти українських танків. Або згодом перепродати у зони конфліктів, де воно може використовуватися проти американської техніки або персоналу за кілька тисяч кілометрів від України. Тому Javelin будуть оснащені лише частини ЗСУ, розташовані далеко від фронту.

Детальніше про проблемні аспекти американської військової допомоги Україні читайте в статті Юрія Бутусова "Військова техніка США для України: політичний символізм і цілепокладання" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".