Верховний представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель у ході майбутнього візиту в Україну має намір відвідати Донбас. За словами дипломата, він хоче подивитися, як реалізуються рішення грудневого саміту нормандської четвірки.
"Я хотів би відвідати Донбас, де... тривають військові дії. Для того, щоб відчути ситуацію на місці. Ми повинні докласти найважливіших зусиль для того, щоб перестали вбивати людей", - заявив Боррель на прес-конференції в Брюсселі у вівторок, 28 січня.
"Результат останньої зустрічі в Парижі маэ бути виконаний на місцях", - підкреслив він.
Верховний представник зазначив, що зусилля Євросоюзу спрямовані на поліпшення гуманітарної ситуації в Донецькій і Луганській областях.
"Ми повинні докладати зусиль у декількох сферах: насамперед, гуманітарна допомога. По-друге, розмінування... І третє – провести вивчення інфраструктури з економічної точки зору для того, щоб підготувати майбутню можливу реконструкцію", - уточнив Боррель.
Дипломат вказав на необхідність забезпечення свободи судноплавства в Керченській протоці й у Азовському моря у відповідності до міжнародного права, а також нагадав, що ЄС послідовно підтримує територіальну цілісність і державний суверенітет України.
"Ми повинні знову заявити про незаконну анексію Криму і Севастополя Росією і нашу сильну підтримку незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України", - підкреслив голова європейської дипломатії.
Як повідомлялося, 9 грудня у Парижі відбувся перший з 2016 року саміт у нормандському форматі.
Учасники зустрічі підтримали припинення вогню, обмін у форматі "всіх на всіх" до 31 грудня, допуск Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб, розведення військ на трьох ділянках, розширення мандата СММ ОБСЄ та продовження розмінування.
Однак на останньому в 2019 році засіданні ТКГ сторони не узгодили списки для обміну утримуваними особами у форматі "всіх на всіх", а також не домовилися про дату чергового перемир'я.
Наступна зустріч лідерів України, Франції, Німеччини і Росії запланована на березень 2020 року. За цей час політичні радники лідерів нормандської четвірки повинні узгодити кроки з імплементації політичних заходів: прийняття закону про особливий порядок самоврядування ОРДЛО на постійній основі, інкорпорації "формули Штайнмаєра" в українське законодавство та підготовки місцевих виборів.
Детальніше про результати переговорів у нормандському форматі в Парижі та їхній вплив на Україну читайте матеріалі Тетяни Сіліної "Нормандський айсберг" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".