Заклики до повного кадрового оновлення держслужби є "чистою демагогією" і розраховані тільки для "гарної картинки для телевізора", вважає Костянтин Ващенко, голова Національного агентства з питань державної служби. Він наполягає, що запропонована законопроектом про держслужбу переатестація чиновників є єдиним виходом, який дозволить зберегти інституційну пам'ять держапарату.
"Всіх звільнити, всіх поміняти і завдяки цьому отримати нову якість державної служби - це чиста демагогія, яка нічого спільного з реальними реформами не має", - сказав він в інтерв'ю ZN.UA, коментуючи інформацію про відкликання урядового законопроекту про реформу держслужби.
"Звільнити 300 тисяч осіб і набрати нових? Звідки? З Марса? А навчання? А досвід? А самоповага, нарешті?" - риторично запитує він.
Ващенко пояснює, що в рамках реформи стоїть завдання зберегти інституційну пам'ять держслужбовців. На його думку, замість того, щоб звільняти всіх, владі варто було б самій дати сигнал і показати чиновникам, що відтепер будь-які подвійні стандарти виключені. І встановити жорсткий контроль за дотриманням закону.
"Більшість наших державних службовців володіють необхідними в сфері державного управління компетенціями. Незважаючи на те, що всі останні десять років їх піддавали політичним чисткам, вони все ще є хранителями інституційної пам'яті, без якої ніяка державна машина не може працювати ефективно. Завдання влади просте і зрозуміле: позначити держслужбовцям чіткі стратегічні і тактичні завдання, поставити їх у рамки закону, створити оптимальні умови для роботи, виключивши якісь подвійні стандарти і команди. І контролювати!" - підкреслює глава Нацагентства.
Разом з тим, зазначає Ващенко, він вважає, що корпус державних службовців дійсно потребує "оновлення, свіжого подиху, нового незашореного погляду на управлінський процес" і "нешаблонних рішень і нестандартних підходів".
Саме для цього в законі про держслужбу пропонується протягом двох років провести переатестацію всіх державних службовців, говорить він.
"Протягом цього часу всі держслужбовці пройдуть переатестацію, в ході якої буде дана оцінка їх професійній компетентності, діловим і моральним якостям. Ті, хто не зможуть підтвердити свою кваліфікацію, будуть звільнені за спрощеною процедурою", - підкреслює Ващенко.
"Альтернативи такому підходу в Україні сьогодні немає. Офіційної, щонайменше. Хоча б тому, що на всі мої запитання показати, пояснити, аргументувати, відповідей я не отримав ніде. Крім якихось загальних фраз, реплік... В результаті альтернативний процес розгортається в поле демагогії і красивої картинки для телевізора. З цього стану необхідно виходити", - резюмував він.
Більше про скандальний законопроект про держслужбу читайте в матеріалі Інни Ведернікової "Торпедоносці. Хроніка скандального відкликання закону про держслужбу" на сайті ZN.UA.