UA / RU
Підтримати ZN.ua

Don't stop me now: партнер Гладковського продовжував співпрацю з МОУ під час розслідування корупції в оборонці

Скільки це може коштувати українській армії - не зрозуміло. Проте методи ціноутворення Жукова відомі ще з 2016 року. 

Один з фігурантів "схем Гладковського" Віталій Жуков, співпрацю з яким захищає "Укроборонпром", запропонував Міноборони боєприпаси - необхідні для України снаряди для гранатометів, які розробила його ж фірма. І сталося це під час розслідування про корупцію в "Укроборонпромі". Про це розповів журналіст Денис Бігус. 

"НАБУ розслідує хабарі Жукова та решти "хлопчиків" оборонному комплексу і водночас Міноборони допускає розроблені Жуковим снаряди до експлуатації. Навіть запускають процедуру оформлення їх для прийняття на озброєння", - пояснює журналіст. 

Підписали цей проєкт у серпні 2020 року тодішні голова Міноборони Андрій Таран та головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак. На той момент у Жукова вже було дві підозри, одна з яких стосувалася хабарів, а інша - податків. 

Влітку вже цього року після випробувань, які снаряди Жукова, очевидно, пройшли, Міноборони постановило, що виготовлятися вони будуть на заводі "Укроборонпрому".

За цей рік у чиновника з'явилася ще одна підозра - за хабар Гладковському у розмірі 35 тисяч доларів, який підтвердило слідство. За ці гроші він повинен був натиснути на Букіна (Павло Букін - гендиректор "Укроборонпрому" - ред.). Проте Жуков  не сів, тому що поки його провину довели - минув строк притягнення до відповідальності. 

"Методи ціноутворення Жукова ми пам'ятаємо... Ще у 2016 році він разом з "хлопчиками-партнерчиками" вже хотів займатись  снарядами до гранатометів. Тоді він, щоправда, збирався їх не виготовляти, а імпортувати. Схему імпорту Жуков обговорював з різними топами "Укроборонпрому".... Тепер навіть обговорення намірів в тих переписках грає новими барвами", - коментує Бігус. 

В листопаді 2016 року Жуков мав одну з таких переписок з тоді ще керівником "Укрспецекспорту" Букіним. Він переконував його збрехати, нібито Букін не може імпортувати снаряди для української армії, аби це зробив сам Жуков. Очевидно, його наміри були значно дорожчими - 58 євро за снаряд проти 24,5 євро (скільки за них просили на заводі у Болгарії). 

Коли Жуков прийшов в Міноборони зі своєю пропозицією - був 2019 рік. На чолі держави вже був президент Володимир Зеленський, який обіцяв побороти корупцію в оборонці. Натомість Жуков не лише уникнув покарання, а й продовжив розвивати бізнес в цій сфері. Це і є показник слова і діла системи, побудованої главою держави.

Читайте також: Корупція в «Укроборонпромі»: справу Гладковського-старшого передали до суду

Віталій Жуков був бізнес-партнером Ігоря Гладковського та Андрія Рогози. Партнери закуповували у Росії вживані деталі для української військової техніки та продавали в Україні за завищеними цінами.

Гладковський-молодший використовував для вирішення бізнесових питань вплив батька Олега Гладковського – на той час першого заступника секретаря РНБО, близького до п'ятого президента України Петра Порошенка.

Справа Жукова стосується надання Житомирському бронетанковому заводу 7 млн грн допомоги від "Укрспецекспорту", які використали для оплати контракту з підконтрольною йому фірмою. Нині у судах перебувають ще дві справи: про несплату податків та хабар для директора одного з оборонних заводів.

ZN.UA докладно описувало більшість схем розкрадання державної скарбниці в оборонному секторі. Про те, як працювала "схема Гладковського", читайте у матеріалі Дмитра Менделєєва "Мародери країни відрубаних рук…".