UA / RU
Підтримати ZN.ua

Евакуація військових з "Азовсталі": що відомо

Президент зазначив, що процес тільки почався. Він заявив, що Україні потрібні живі герої, маючи на увазі весь гарнізон "Маріуполь". 

Учора Україна розпочала процес евакуації з "Азовсталі" поранених бійців та решти військових, проте деякі з них все ще залишаються на території заводу. ZN.UA розповідає, кого вдалося вивезти з заводу, куди, та що буде далі. 

Кого вдалося евакуювати, та куди їх відправили? 

Учора ввечері в форматі відеозвернення ситуацію прокоментувала заступниця глави Міноборони Ганна Маляр. Саме вона підтвердила інформацію, яка на той час вже активно обговорювалася в мережі - ГУР МО, ЗСУ, Національна гвардія та Прикордонна служба розпочали спільну операцію з порятунку заблокованих на території заводу "Азовсталь" захисників Маріуполя. 

За її словами, 16 травня з комбінату до медичного закладу Новоазовська евакуювали 53 важкопоранених з метою надання медичної допомоги. Ще 211 людей доставили в Оленівку через гуманітарний коридор. Обидва населених пункти розташовані на тимчасово окупованих територіях України, у так званій "ДНР".

"Для подальшого повернення їх додому буде здійснено процедуру обміну. Щодо оборонців, які все ще залишаються на території "Азовсталі", спільними зусиллями вищеназваних відомств проводяться заходи з порятунку", — пояснила Маляр, додавши, що деблокувати Маріуполь військовим шляхом - неможливо, тому зараз головне завдання - витягти звідти живими наших військових. 

Вже сьогодні міністерка ТОТ Ірина Верещук розповіла, що в інтересах збереження життів вчора було евакуйовано 52 важкопоранених наших військовослужбовців.

"Після стабілізації їх стану ми їх обміняємо на російських військовополонених. Працюємо над подальшими етапами гуманітарної операції", - розповіла Верещук. 

Що сказав президент? 

Через деякий час після коментаря Маляр зі зверненням виступив також президент Володимир Зеленський, підтвердивши початок евакуації військових. 

"Непростий день. Але і цей день, як і всі інші, спрямований на те, щоб уберегти нашу країну й наших людей. Завдяки діям українських військових – Збройних Сил України, розвідки, а також переговорної групи, Міжнародного комітету Червоного Хреста й ООН маємо надію, що вдасться зберегти життя наших хлопців. Хочу підкреслити: українські герої потрібні Україні живими. Це наш принцип. Думаю, що ці слова зрозуміє кожна адекватна людина", – сказав Зеленський.

Він зазначив, що політичне та військове керівництво країни робитимуть усе можливе, аби витягли з "Азовсталі" усіх захисників України. 

Відеозвернення "Азову" 

Ймовірно, перед початком евакуації (тому що коли точно вона почалася - невідомо) командир полку "Азов" Денис Прокопенко також записав відеозвернення, в якому заявив, що захисники Маріуполя виконали наказ вищого військового керівництва, та, попри всі труднощі, 82 дні відтягували на себе переважаючі сили ворога. Саме це дало українській армії можливість перегрупуватися, підготувати більше особового складу та отримати велику кількість зброї від партнерів. 

"Жодне озброєння не буде працювати без професійно підготовлених військовослужбовців, що робить їх найціннішим елементом армії", — зазначив Прокопенко.

Заступниця глави Міноборони Маляр підтвердила слова Прокопенка, зазначивши, що гарнізон "Маріуполь" виконав в повному обсязі всі поставлені командуванням завдання.

В Генштабі розповіли про завдання гарнізону "Маріуполь"

В Генеральному штабі ЗСУ розповіли, що захисники міста завадили російським загарбникам швидко захопити Запоріжжя і оточити угруповання ООС. За їх словами, завдяки сміливості та стійкості гарнізону "Маріуполь" було стримано 17 ворожих батальйонних груп. 

"Утримуючи позиції на "Азовсталі", українські захисники не дозволили противнику перекинути угруповання чисельністю до 17 батальйонних тактичних груп (близько 20 000 особового складу) на інші напрямки. Тим самим завадили реалізувати план щодо швидкого захоплення Запоріжжя, здійснити вихід на адміністративний кордон Донецької та Запорізької областей і створити умови для оточення угруповання ООС", - повідомляють в ЗСУ.

Генштаб подякував окремому загону спеціального призначення "Азов", 12-й бригаді Національної гвардії України, 36-й окремій бригаді морської піхоти, прикордонникам, поліцейським, добровольцям і теробороні Маріуполя. Саме завдяки їм сили противника зазнали значних втрат особового складу, а також не змогли просунутися на стратегічно важливих напрямках. Це допомогло українській армії перегрупуватися та отримати необхідну допомогу від партнерів.

Читайте також: Взяттям Маріуполя війна не закінчиться. Україні треба згуртуватися в сім'ю — бойовий інструктор "Азова"

Про те, із чого народжувався "Азов" і як перетворився на еліту української армії? Чому українська влада, завжди побоюючись його, все-таки не чіпала й давала розвиватися? Хто може їх урятувати? Читайте в інтерв’ю Інні Ведерніковій інструктора "Азова" Георгія Купарашвілі "Тісні ворота. Чому світ має врятувати "Азов".