UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерти вказують, як реалізувати в Україні механізм імпічменту президенту

Процес має містити не більше двох-трьох кроків і забезпечувати баланс між захистом президента від політично вмотивованого зняття з посади і можливістю проведення ефективної процедури імпічменту.

Процедура імпічменту має відповідати двом ключовим параметрам:

- процедура імпічменту має бути реалістичною й не надто складною;

- процедура імпічменту має захищати президента від невмотивованого політичного тиску з боку парламенту.

Про це в своїй статті для DT.UA пишуть Юлія Кириченко, експерт Центру політико-правових реформ та реанімаційне пакету реформ, і Богдан Бондаренко. На їхню думку, процес має містити не більше двох-трьох кроків і забезпечувати баланс між захистом президента від політично вмотивованого зняття з посади і можливістю проведення ефективної процедури імпічменту. Для цього необхідно змінювати статтю 111 Конституції. Жодне законодавче регулювання без конституційних змін не вплине на можливість проведення імпічменту в Україні.

Як варіант експерти пропонують змінити конституційні положення та передбачити можливість реалізації процедури імпічменту:

- у разі порушення президентом Конституції (при виконанні повноважень президента);

- у разі вчинення ним діянь, що мають ознаки державної зради або іншого умисного злочину.

"Конституційний Суд має надавати висновок щодо порушення президентом Конституції. А тимчасова слідча комісія - щодо наявності в діяннях президента ознак умисного злочину. Таким чином передбачаються дві альтернативні процедури імпічменту у разі порушення Конституції і вчинення злочину. Остаточне рішення щодо імпічменту мають ухвалити, щонайменше, 300 парламентаріїв", - вказують автори.

Детальніше про те, як перетворити можливість в механізм, читайте в статті Юлії Кириченко і Богдана Бондаренка "Імпічмент президенту" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".