UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерти вказали на загрози швидкої реінтеграції ОРДЛО

Поспішне проведення виборів в окупованих районах заради символізму та "картинки" є серйозною загрозою українській державності.

Представники украънськоъ влади називають лише дві умови для проведення виборів в окупованих районах Донецької та Луганської областей: контроль над кордоном і проведення виборів за українським законодавством. Проте поспіх з реінтеграцією ОРДЛО містить серйозні ризики для української державності, пишуть керівник ГО "Громадська ініціатива" Богдан Чумак і депутат Верховної Ради восьмого скликання Олена Сотник для ZN.UA.

Автори констатують, що в ОРДЛО "не функціонує політична інфраструктура, немає українських партій, нізвідки взятися проукраїнським кандидатам, а населення чує про Україну з пропагандистських джерел РФ".

Експерти пропонують розглядати геополітичний, внутрішньополітичний, економічному та національному аспектах.

Геополітичний аспект загрози полягає в тому, що Кремль зніме з себе відповідальність за війну в Донбасі, і зможе зайняти "суперпозицію" посередника, що несправедливо постраждав від ізоляції і нападок з боку цивілізованого світу.

Згоду європейських партнерів на такий "мир" - це визнання України сферою російського впливу і можливості Москви обмежити суверенітет України у своїх інтересах.

Головний внутрішньополітичний ризик полягає в тому, що фактичне визнання автономій "ДНР" і "ЛНР" в складі України призведе до її федералізації.

"Можна продовжувати сліпо вірити, що "особливі статуси" не мають нічого спільного з федерацією, проте, по суті вони нею і є. В умовах, коли чимало регіональних кланів перебувають під російським контролем, це стане підставою для нових збройних конфліктів або ескалації реального громадянського конфлікту", - пояснюють автори.

Ща одни ризик - "парад автономій" - особливі статуси в інших регіонах.

За підрахунками Офісу президента, для відновлення тільки підконтрольних територій Донбасу знадобиться не менше 372 мільйонів євро. В умовах реінтеграції всіх територій ця цифра зросте в кілька разів і буде обчислюватися мільярдами.

Якщо Україна піде на умови Кремля і де-факто визнає "громадянську війну" на своїй території, то повинна буде взяти на себе відповідальність за її наслідки, в тому числі фінансові. У цьому полягає економічний аспект загрози.

Національний аспект загрози полягає в посиленні проросійських сил в Верховній Раді, які стануть для Кремля реальним інструментом реалізації своєї порядку денного в Україні: просування російської мови як регіональної та другої державної, згортання процесів декомунізації і деколонізації, скасування квот на український контент на радіо і ТБ. Наступним кроком стане амністія бойовиків і переслідування українських ветеранів, волонтерів і активістів.

Детальніше про сценарії відновлення українського суверенітету над окупованими територіями і ризики швидкої реінтеграції ОРДЛО читайте в матеріалі Богдана Чумака й Олени Сотник "Чи переварить Україна Донбас?" у "Дзеркалі неделию Україна".